Banány vo všeobecnosti patria medzi ovocie, ktoré obľubujeme u nás najviac. Nedávno sme sa pozreli na zaujímavú tému, ktorou bolo, kde nájdeš semeno banánu. Mnoho ľudí si totiž myslí, že semienkom je mierne stvrdnutý „špic“ na vrchu banáne, keď ho ošúpeš. V skutočnosti ide ale len o pozostatok po kvete, z ktorého banán vyrástol. Semena banánu nájdeš roztrúsené pozdĺž jeho stredu. Mimochodom, vedel si, že tieto semená v banánoch, ktoré nájdeš v obchode, sú sterilné? Ide totiž o špeciálnu odrodu banánov Cavendish, ktoré sa v procese domestikácie zmenili a stratili svoju funkčnosť.
Dovoľ nám v súvislosti s témou banánov dať ti do pozornosti ďalšiu zaujímavosť, ktorou je obmotávanie ich trsu plastovou fóliou alebo alobalom. Tento trik sa nedávno stál na sociálnych sieťach pomerne virálnym a nižšie ti vysvetlíme, na čo vlastne slúži. Vedz, že keď sa to dozvieš, budeš to robiť aj ty.
Trik s obalením trsu banánu
V skutočnosti ide o šikovný lajfhek , ktorý budeš ľutovať, že si nepoznal skôr. Určite si si už neraz kúpil viacero banánov s tým, že ich neskôr zješ. Nepodarilo sa ti to ale. Ako plynul čas, tak jednoducho zhnili, až boli hnedé a príliš sladké, prípadne už neboli jedlé vôbec. Inými slovami, boli už nevábne na to, aby si ich skonzumoval.
Pravdepodobne už tušíš, kam smerujeme. Trik s obmotaným alobalom okolo trsu banánov, ti pomôže predĺžiť ich trvanlivosť o nejakú dobu. Samozrejme, nečakaj, že ti vydržia o týždeň či dva dlhšie, to nie. Ale pár dní života vďaka tomuto triku banánom pridáš . Alternatívne ich môžeš obmotať aj kusom látky, no v tomto prípade je ideálne, ak ju namočíš a udržuješ vlhku.
Ako to funguje?
Možno sa teraz pýtaš, ako môže fólia pomôcť tomu, aby ti banány vydržali o niečo dlhšie. Tento trik spočíva v chémii a v reakcií na látku známu ako etylén.
Banány produkujú etylén, ktorý je plynom podporujúcim dozrievanie. Ak obmotáš stonku banánu, znížiš uvoľňovanie etylénu a jeho koncentráciu naokolo. Výsledkom toho bude, že spomalíš proces dozrievania.
Potrebuješ, aby ti dozrelo iné ovocie skôr?
Dovoľ nám, dať ti do pozornosti ešte jeden lajfhek, ktorý súvisí s banánmi a etylénom. Vedel si, že ak budeš skladovať nezrelé ovocie v blízkosti banánov, tak dozreje rýchlejšie? Je to kvôli už spomínanému etylénu, plynu, ktorý banány produkujú. Etylén je rastlinný hormón, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v procese dozrievania ovocia.
Aj banány treba umývať
Šupka ovocia je nejedlá a končí v koši, tak aký to má zmysel? Vedel si, že banány predtým, ako ich zješ, tiež treba umývať? Nemyslíme tým samotný banán, ale šupku, ktorá môže byť kontaminovaná rôznymi pesticídmi či látkami, ktoré sa na ne dostali počas ich zberu a transportu na pulty obchodov. Banány sa totiž rovnako zvyknú chemicky ošetrovať, aby sa dostali v perfektnom stave do obchodov. Potom, keď ich chytáš, tak tieto látky môžeš skonzumovať, čo nie je ideálne.
Rovnako treba povedať, že ak banány skladuješ s iným ovocím, tak by si ich predtým mal rovnako umyť, aby neroznášali pesticídy na ostatnú zeleninu a ovocie v kuchyni.
Dovoľ nám, dať ti do pozornosti ešte jeden zaujímavý článok, ktorým je, prečo sa uhorky balia do plastu po jednom kuse v obchodoch. Na prvý pohľad to znie ako nezmysel, no v skutočnosti je to užitočné.