modre oci
Nezaradené

Ľudstvo je o krok bližšie k ceste na Mars: Astronaut NASA vypestoval prvú kvetinu vo vesmíre!

Nie je to síce Matt Damon a zemiaky na Marse, no mohol by to byť ďalší veľký krok pre našu planétu a nové vesmírne objavy.

Dobré správy pre astronautov! Lyofilizované jedlo vo vesmíre môže byť čoskoro záležitosťou minulosti. Astronaut Scott Kelly uspel so svojim pokusom vypestovať vo vesmíre prvú kvetinu vôbec.

space-first-flower-bloom-nasa-scott-kelly-7

Kelly nie je v týchto veciach žiadny nováčik. Minulý rok sa mu podarilo zasadiť na ISS hlávkový šalát. Teraz využil svoju špeciálnu mini-záhradku na vypestovanie cínie, čo je kvetina, ktorá sa tá takisto konzumovať a bežne sa pridáva do šalátov. Pre astronautov, ktorí sú odkázaní na lyofilizované jedlo, je táto udalosť zázrak. Mohlo by to znamenať, že budúci účastníci vesmírnych misií budú schopní pestovať si jedlo sami a konzumať čerstvé potraviny.

Scott sa pochválil na Twitteri a NASA tento úspech označila za ďalší krok k „autonómnym záhradám.“ Ak by sa podarilo vytvoriť udržateľný systém, astronauti by v budúcnosti mohli mať dosť potravy aj na cestu na Mars a iné ďaleké výpravy.

space-first-flower-bloom-nasa-scott-kelly-19

Treba však povedať, že vypestovať rastlinu v podmienkach vesmírnej stanice bolo poriadne náročné. Scott priznal, že úspechu predchádzalo niekoľko sklamaní. „Tieto kvetinky nevyzerajú moc dobre. Ľudská kolónia by mala na Marse problém,“ napísal o jednom z pokusov.

NASA teraz dúfa, že sa jej podarí do roku 2018 začať pestovať rajčiny.

space-first-flower-bloom-nasa-scott-kelly-18

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť