„Každému podľa jeho gusta“, ste možno už počuli. S touto vetou sa môžete často stretnúť, keď sa rozhodnete, dať si kombináciu jedla, ktorá nie je zvyčajnou. Napríklad, keď si na bryndzové halušky dáte čili. V prípade tejto kombinácie vám ale nič nehrozí, možno tak, že vás preženie. Ale ak by ste si sa rozhodli „len tak“ skúsiť zjesť baterku, tak by to dobre pre vás nepodalo. No pravdou je, že zjesť ju môžete aj omylom, hlavne malé deti.
V dnešnej elektronickej dobe sú batérie neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Medzi najrozšírenejšie typy batérií patria lítiové gombíkové batérie a gombíkové batérie, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri napájaní mnohých elektronických zariadení. Hoci majú niektoré podobnosti, existujú medzi nimi aj dôležité rozdiely, upozorňuje web Healthychildren.org.
Lítiové gombíkové batérie sa odlišujú svojou špecifickou chémiou a väčšou energetickou hustotou. Tieto batérie sa často využívajú v zariadeniach, kde je potrebná dlhá životnosť a stabilný výkon, ako napríklad v diaľkových ovládačoch, meracích prístrojoch a rôznych senzoroch.
Na druhej strane gombíkové batérie majú rôzne chemické zloženie v závislosti od typu a použitia. Sú menej výkonné v porovnaní s lítiovými gombíkovými batériami, ale sú široko používané v rôznych spotrebných elektronických zariadeniach, ako sú hodinky či kalkulačky.
Oba typy batérií majú však niečo spoločné, sú malé a okrúhle. Okrem elektronických spotrebičov sa tieto batérie často využívajú aj v produktoch určených pre deti. Hračky, hry a rôzne blikajúce doplnky, ako topánky, oblečenie a šperky, môžu byť vybavené gombíkovými batériami alebo lítiovými gombíkovými batériami.
Zdanlivo nevinná batéria môže po prehltnutí spôsobiť nemalé zdravotné komplikácie
V prípade, že batéria príde do kontaktu s telesnými tekutinami, môže dôjsť k nebezpečnému výboju prúdu. Tento prúd spôsobuje uvoľňovanie malého množstva hydroxidu sodného, známeho aj pod pojmom lúh sodný, ktorý je tiež známy ako silná žieravina. Ak sa batéria zasekne v tele, čo sa žiaľ stáva, lúh vytvorený touto reakciou môže spôsobiť vážne zranenia.
Fenomén, kedy sa batérie dostávajú do ľudského tela, nie je nový. Každoročne sú zaznamenané prípady, keď deti alebo dospelí prehltli malé batérie, alebo si ich vložili do nosa, uší alebo iných dutín. Napriek tomu, že niektoré z týchto prípadov môžu pôsobiť nevinne, dôsledky môžu byť veľmi vážne.
Lúh uvoľnený z batérie môže totiž spôsobiť vážne poškodenie tkanív a buniek v okolí miesta, kde sa batéria zasekla. Táto žieravina má schopnosť spôsobiť omnoho väčšie poškodenie, ako by sme očakávali od takého malého predmetu. V extrémnych prípadoch môže lúh vypáliť dieru v tkanive, čo otvára cestu pre infekcie. Miesto, kde sa batéria zasekla, môže začať hnisať a šíriť infekciu do okolitých oblastí tela. To môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám a dokonca ohroziť pacienta na živote.
Aj vybitá batéria predstavuje nebezpečenstvo
Pri výmene týchto batérií v elektronických zariadeniach je dôležité mať na pamäti, že batéria nemusí byť úplne vybitá ani vtedy ak napríklad ovládač už prestal fungovať. To znamená, že batéria, ktorú by sme mohli považovať za „mŕtvu,“ stále môže obsahovať dostatok energie na to, aby spôsobila vážne zranenia, ak by sa dostala do ucha, nosa, hrdla alebo by bola prehltnutá.
Napätie batérie je tiež faktor, ktorý ovplyvňuje riziko zranenia. Batérie s vyšším napätím, napríklad 3V môžu spôsobiť rýchlejšie a závažnejšie zranenia v porovnaní s batériami s nižším napätím ako napríklad 1,5V. Navyše lítiové mincové batérie môžu spôsobiť vážne popáleniny tkaniva už za 2 hodiny, čo môže viesť k doživotným následkom.