archív M. Gromovej
Nezaradené

Martina vyrába krásne hračky podľa vlastnej predstavy detí alebo aj dospelých

Ahoj Mati, si mamou štyroch detí a okrem toho si si založila svoj hand made biznis s háčkovanými hračkami. Kedy všetko stíhaš?

Ahoj ☺ Áno som šťastná mama štyroch úžasných a krásnych detičiek. Najstarší syn Nino bude mať 11, dvojičky Marko a Laura nedávno oslávili 8 rokov a najmladšia Karlička bude mať onedlho 3 roky.

Neviem, či bi som to zrovna nazvala biznisom. Zatiaľ je to všetko na báze záujmov, prípravy do budúcna  Zatiaľ mám svoju prácu a háčkovaniu a písaniu návodov sa venujem len po nociach. Po príchode z práce mám dosť práce okolo domácnosti a detí, varenie, pranie, upratovanie…

Okrem toho máš aj svoje trvalé zamestnanie. Nepremýšľala si, že by si začala podnikať a sústredila sa len na háčkovanie?

Určite by som v budúcnosti rada venovala len takto orientovanej práci, ktorá ma veľmi baví a napĺňa. Samotným háčkovaním sa však nedá uživiť, keďže ruky mám len jedny. Skôr by som sa orientovala na písanie návodov, poprípade možno nejakej knižky. Popritom samozrejme háčkovanie hračiek z kresbičiek, poprípade aj šité hračky z kresbičiek a veľa iných doplnkových činností súvisiacich s handmade.

Foto: archív M. Gromovej

Ručne vyrobené veci sú veľmi populárne a ľudia sú ochotní do originálneho kúsku investovať. Môžeš si však dovoliť nastaviť takú cenu, akú ma naozaj výrobok pre teba hodnotu?

Ľudia, ktorí neháčkujú alebo nevenujú sa handmade často nemajú predstavu o časovej náročnosti zhotovenia výrobku. Už som sa však naučila stanoviť si cenu, pod ktorú nejdem a každý má vždy možnosť dať si vyrobiť inde alebo skúsiť to sám, ak sa mu cena nepozdáva.

Za tvojimi výrobkami je mnoho rokov práce a štúdia. Takúto prácu musí človek jednoducho milovať, aby v nej bol šikovný a dobrý. Kde sa v tebe nabrala láska k háčkovaniu?

Myslím, že som sa s láskou k ručým prácam narodila a naplno ju vo mne rozvinuli a podporili moji rodičia, predovšetkým mama. Mám sestru jednovaječnú dvojičku, ktorá má strednú aj vysoku školu umeleckého zamerania. Ja som sa na takúto školu neprihlásila len z dôvodu, aby sme boli od seba čo najďalej. Už to bola ponorková choroba, doma spolu, v škole spolu, dokonca nás dávali sedieť spolu do jednej lavice. Bolo to naozaj na nervy. Preto, keď prišla možnosť rozdeliť sa, využili sme ju ☺ Teraz je to však úplne naopak. Sestra býva vo Veľkej Británii a veľmi mi chýba.

Háčkovať som začala počas materskej dovolenky s dvojičkami. hoci som základy háčkovania mala z detstva od mamy, začínala som úplne od začiatku. Moje prvotiny boli predovšetkým praktické veci, ako čiapky, topánočky, deky, ale aj hračky. Všetko som to robila len pre potrebu mojich detí. Až teraz na poslednej materskej s najmladšou dcérkou, som sa do toho poriadne „obula“. Ak neháčkujem jeden deň, už sa u mňa objavujú abstinenčné príznaky.

Foto: archív M. Gromovej

Vyhrala si súťaž Najkrajší výrobok od mamky, vďaka tvojmu háčkovanému akordeónu. Gratulujeme! Musím uznať naozaj nezvyčajný nápad. Kde si zobrala inšpiráciu?

Veľmi pekne ďakujem za gratuláciu. Akordeón bola taká inšpirácia zo života. Keďže starší syn chodí na akordeón a veľmi ho to baví, najmä vďaka skvelému prístupu jeho učiteľa, mala som potrebu sa mu nejako poďakovať. A keďže háčkujem, prvé čo mi napadlo bol háčkovaný akordeón. Nezostala som však len pri jednom kuse, ale vyrobila som ešte jeden na želanie syna, ktorý si ho rovnako želal na 10. narodeniny. Pri háčkovaní druhého som sa rozhodla spísať aj návod na uháčkovanie.

Predávaš svoje výrobky na Sashe.sk a sú teda určené poväčšine pre slovenský trh. Uvažovala si niekedy, že by si predávala aj mimo Slovenska?

Áno, svoje výrobky mám na Sashe, ale môžem povedať, že veľa hračiek už putovalo aj za hranice a niektoré až za oceán. Zúčastnila som sa aj jedného projektu v USA, kde detičky mohli zaslať svoje kresbičky a skupina šikovných háčkariek im ich potom zhotovila.

Foto: archív M. Gromovej

Foto: archív M. Gromovej

V čom vidíš výhodu predaja na stránkach ako Sashe.sk?

Výhodu vidím najmä v tom, že je to obchodík zameraný na handmade a veľa ľudí práve tu hľadá originálne kúsky, ktoré inde nenájdete.

Tvoj projekt from drawing to you vznikol vďaka túžbe tvojho syn mať hračku, akú si sám nakreslil. S podobným nápadom prišla nedávno aj IKEA. Vzrástol teda vďaka tejto nepriamej reklame záujem u rodičov a detí?

Áno, celý tento môj projekt vznikol len na základe túžby môjho syna Marka. Ten si na siedme narodeniny neželal nič iné, len aby som mu uháčkovala hračku z jeho kresbičky. Takto vznikla úplne prvá hračka – Boxík. Túto prvotinu som neskôr zakomponovala aj do loga. Neskôr som vytvorila ďalšie hračky pre ostatné moje deti a deti známych, Keďže som videla aký úspech má tento nápad, rozhodla som si vytvoriť stránku na facebooku. Neskôr sa mi podarilo vyhrať v jednej súťaži realizáciu a vytvorenie webstránky – www.fromdrawingtotoy.sk

V súvislosti s Ikeou som nepostrehla žiadny zvýšený záujem.

Koľko ti trvá kým jednu hračku vyrobíš?

Každá jedna kresbička je individuálna, preto aj cena sa nedá stanoviť všeobecne. Všetko závisí od požadovanej veľkosti hračky, od množstva detailov, ktoré obsahuje kresbička, ako aj od toho, do akej miery musím zapojiť fantáziu, aby som na obrázku videla to, čo dané dieťa chcelo nakresliť.

V priemere však výroba jednej hračky trvá 20-25 hodín.

Foto: archív M. Gromovej

Ponúkaš tiež návody ako si návod pre iných nadšencov, ktorí si chcú vyrobiť podobné hračky. Už sa niekto odhodlal na podobné výmysli? Sama si spomínala, že akordeón bol riadna fuška 🙂

Myslím, že už sa aj niektoré šikovné dievčatá pokúšali vytvoriť niečo podľa obrázku alebo kresbičky. Akordeon je zatiaľ moje najnáročnejšie dielo, už len preto že sa dá naťahovať ako skutočný akordeón. Už len jednu chybu má, a to že nehrá.

Nakoniec nám povedz, aký to bol pocit, keď si videla prvýkrát iné detičky ako tie tvoje, hrať sa s hračkami, ktoré si vyrobila?

Pocit je to skvelý a neopísateľný. Vždy ma poteší, ak mám aj spätnú odozvu  od rodičov, ktorí mi často posielajú fotky, na ktorých sú zachytené detičky so svojimi navrhnutými hračkami. Takto sa každé dieťa môže aspoň na malú chvíľku stať návrhárom hračiek.

Viac informácií nájdeš TU

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť