Nezaradené

Matematické číslo Pí bolo objavené v atómoch vodíka

Po prvýkrát, vedci objavili klasický vzorec pre Ludolfovo číslo vo svete kvantovej fyziky.

Pí (3,1415) je pomer medzi obvodom kruhu a jeho priemerom, a je nesmierne dôležité v čistej matematike, tentoraz vedci zistili, že „číha“ aj vo svete fyziky, pri porovnávaní energetickej hladiny atómu vodíka.

Prečo je to také dôležité? Tento poznatok totiž odhaľuje neuveriteľne zvláštne a doteraz neznáme spojenie medzi kvantovou fyzikou a matematikou.

Pripadá mi fascinujúce, že čisto matematický vzorec zo 17. storočia charakterizuje fyzický systém, ktorý bol objavený o 300 rokov neskôr, povedal jeden z vedúcich výskumníkov, Tamar Friedmann, matematik University of Rochester v USA.

Objav bol urobený, keď Carl Hagen, fyzik častíc na University of Rochester, učil triedu na kvantovej mechanike a vysvetľovať svojim študentom, ako použiť kvantovú mechanickú techniku ​​známu ako „zmena zásady“, ktorou sa zbližujú energetické stavy atómu vodíka.

Pri porovnaní týchto hodnôt s bežnými výpočtami, si všimol nezvyčajný trend v pomeroch. Požiadal Friedmanna, aby mu pomohol spracovať tento trend, a obaja si rýchlo uvedomili, že objavili číslo Pí aj vo fyzike.

„Nehľadali sme ho. Proste nám spadol do lona,“ povedal Hagen. „Bolo to úplným prekvapením,“ dodal Friedmann.
Tieto výsledky boli publikované v Journal of Mathematical Physics.

„To, že je vzorec π skrytý vo vnútri kvantovej mechaniky atómu vodíka je prekvapivé a nádherné.“

„Príroda držala toto tajomstvo posledných 80 rokov. Som rád, že sme ho odhalili.“ povedal Friedmann.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť