modre oci
Nezaradené

Mexiko – 15 vecí, čo ste o ňom nevedeli

Krajinu menom Mexiko si ľudia často spájajú, len s drogovými kartelmi a chudobou. Mexiko je ale oveľa viac. Napríklad odtiaľto pochádza aztécka kultúra. Náš článok vám prinesie 15 zaujímavostí, ktoré ste o Mexiku možno nevedeli.

1. Do roku 2008 platila sieť obchodov Walmart de Mexico, svojim zamestnancom výplaty, len v poukážkach do americkej siete obchodov Walmart.

2. V roku 1985 Etiópia darovala obetiam obrovských mexických povodní 5000 dolárov. Týmto spôsobom sa Etiópia chcela odvďačiť Mexiku, za pomoc pri Talianskom útoku na jej africkú kolóniu v roku 1935.

3. V roku 2011 mexický drogový kartel uniesol autobus, s viac než stovkou cestujúcich. Cestujúcich potom nechal medzi sebou bojovať, na život a na smrť. Tí, ktorí prežili, boli neskôr využití ako biele kone, pri samovražedných atentátoch.

4. V Mexiku je akt úteku z väzenia považovaný za legálny, pretože zákon uznáva základnú túžbu po slobode.

5. V Mexico City (hlavné mesto Mexika – pozn. redaktora) existujú špeciálne nádoby na psie výkaly. Po vhodení vrecúška s výkalmi budete odmenení, lístkom s údajmi na bezplatné využívanie WiFi pripojenia v celom meste. Za každé vhodené vrecúško vás systém v nádobe odmení, lístkom na jednu hodinu využívania.

6. V roku 1938 bolo Mexiko jednou z krajín zúčastnených v proteste, proti obsadeniu Rakúska, Nemeckom.

7. Autor knižnej predlohy filmu Prelet nad kukučím hniezdom, Ken Kessey, nafingoval svoju vlastnú smrť, aby mohol utiecť do Mexika. Bol totiž trestne stíhaný, za predaj marihuany.

8. Po natáčaní filmu Zachráňte Williho, bola kosatka prevezená do malého bazéna v Mexico City. Po jej smrti boli majitelia jej prechodného domova obvinení, za podvýživenie kosatky a týranie zvierat.

9. Počas Druhej Svetovej Vojny, Mexiko poslalo viac než 300 000 pracovníkov amerických firiem, aby pomohli Spojencom vo vojne. Po vojne bolo za tento čin Mexiko oslavované, ale aj kritizované. Väčšina z týchto firiem bola totiž závislá práve na výrobe z Mexika, a ešte počas vojny, alebo veľmi skoro po vojne skrachovala.

10. Šalát Caesar v skutočnosti nemá nič spoločné s Gaiom Juliom Caesarom. V skutočnosti ho pomenoval mexický prisťahovalec, ktorý ho aj sám vynašiel.

11. Pred 50 rokmi umrelo isté dievča vo vodných kanáloch, obklopujúcich neobývaný ostrov v provincii Xochimilco v Mexiku. Po niekoľkých rokoch si tu vytvoril svoju kolóniu istý, malý domorodý kmeň. Po tom čo niekoľko príslušníkov tohto kmeňa, našlo vyplavené bábiky patriace utopenému dievčaťu, zavesili ich najvyšší členovia kmeňa na niekoľko miest po celom ostrove. Od tejto doby sa tento ostrov nazýva, tiež ,,ostrov bábik.´´

12. V roku 2000 vykonala žena v Mexiku cisársky rez, len za pomoci kuchynského noža, posilnená tromi pohárikmi Tequily a bez akejkoľvek odbornej pomoci. Jej manžel zatiaľ popíjal v krčme.

 

TIP: Tento fakt súvisí s článkom, publikovaným v minulosti – 15 zaujímavostí o nožoch

 

13. V roku 1838 Mexiko viedlo s Francúzskom tzv. Zákuskovú vojnu. Mexiko totiž odmietalo zaplatiť istému francúzskemu cukrárovi 600 000 pesos (asi 34 000 € – pozn. redaktora), za vyplienenie jeho obchodu mexickými dôstojníkmi.

14. V celom Mexiku existuje len jediný, legálne prevádzkovaný obchod so zbraňami a muníciou.

15. V centrálnom Mexiku existuje staroveké mesto, ktorého pôvod dokonca ani dnes, nikto nepozná. Aztékovia ho nazývali Mesto bohov. Podľa ich legendy totiž malo byť mesto postavené bohmi za jedinú noc.

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: KickassFacts.com | Zdroj multimediálnych súborov: Pinterest.com

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť