Nezaradené

Miesta, ktoré musíte vidiet škôr než nadobro zmiznú

Dramatické zmeny klímy, ktoré naša planéta zažíva, trvalo menia krajiny na celom svete. So všetkými zmenami, ktoré sa dejú rýchlejšie ako inokedy, mohli by sme byť jednou z posledných generácií, ktoré uvidia niektoré z najúžasnejších svetových miest a prírodných krás. Pozrite si miesta, ktoré musíte navštíviť skôr než nadobro zmiznú.

1. Azúrové okno patrí bezpochyby k najkrajším miestam západného pobrežia ostrova Gozo. Morské príbojové vlny tu za tisícročia vytvorili v mäkkom vápencovom skalnatom pobreží veľa bizarných tvarov. Okno tvorí skalný pilier s priemerom 40 metrov, jeho výška je 20 metrov. Nedávne prieskumy zistili, že oblúk sa neustále rozpadáva.

Sudika_Azure_Window-610x310

2. Kým niektoré miesta sú ohrozené povodňami, iné trpia vysychaním. Aralské more sa nachádza medzi Kazachstanom a Uzbekistanom, kedysi bolo štvrté najväčšie jazero na svete. V roku 2007 sa jeho veľkosť znížila o 10%,  došlo tak k rozdeleniu na niekoľko menších jazier.

Moynaq_Aral-Sea_Ships-610x418

3. Magdalénske ostrovy sa nachádzajú v zálive Saint Lawrence v Kanade. Malé súostrovie patrí k obľúbeným turistickým destináciám vďaka bielym piesočnatým plážam a veľkolepým pieskovcovým skalám. Útesy sú však každoročne narušené o 1 meter, kvôli zlému počasiu a silnému vetru.

Magdalen_Islands_Quebec_1-610x463

4. Dažďový prales sa nachádza v regióne Madre de Dios v Peru. Je jedným z najväčších dodávok mahagónového dreva na svete. Je prirodzeným prostredím pre mnoho vzácnych živočíšnych druhov, ako sú jaguáre či papagáje. V dažďovom pralese neustále dochádza k nezákonnej ťažbe dreva. Jedinečný miestny ekosystém je tiež poškodzovaný ťažobnými spoločnosťami, ktoré v regióne znečisťujú vodu.

WP4MNRRY-610x457

5. Nielen prírodné divy môžu byť čoskoro navždy stratené. Stúpajúca hladina oceánov uvrhla veľa miest do rovnakého nebezpečenstva. Benátky, malebné mesto, známe svojou romantickou atmosférou, je jedným z nich. Presný čas obdobia, za ktoré by boli Benátky navždy potopené nie je známe, odhaduje sa však približne do 50 rokov.

venice_2304966b-610x388

6. Pravčická brána sa nachádza na severozápade Českej republiky. Je to najväčšia prirodzená pieskovcová brána v Európe. V čase, keď tento unikátna brána bola prístupná pre turistov, horná časť oblúka bola narušenú o 80 cm. Od roku 1982, návštevníkom nebolo povolené dostať sa k oblúku. Proces rozpadu stále pokračuje.

713203-610x492

.src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť