modre oci
Nezaradené

Milí rodičia, oklamali vás!

Ako reakciu na nedávny zvýšený výskyt chorôb, aj tých, proti ktorým sa dá zaočkovať, a odmietavým postojom niektorých ľudí voči vakcínam, napísala Dr. Jennifer Raff na svojom blogu takýto článok:

Milí rodičia,

oklamali vás. Ľudia, ktorí tvrdia, že konajú v najlepšom záujme vašich detí, ohrozujú ich zdravie a dokonca aj životy.

Hovoria, že osýpky nie sú smrteľná choroba.
Ale sú.

Hovoria, že ovčie kiahne nie sú až taký veľký problém.
Ale môžu byť.

Hovoria, že chrípka nie je nebezpečná.
Ale je.

Hovoria, že keď dieťa dostane čierny kašeľ, nie je to až také zlé.
Ale je.

Hovoria, že vakcíny nie sú v prevencii proti chorobám až tak účinné.
Ale vďaka nim sa každý rok podarí zachrániť 3 milióny detí, pričom 2 milióny každý rok zomiera a pritom by sa tomu dalo očkovaním predísť.

Hovoria, že „prirodzená infekcia“ je lepšia ako očkovanie.
Ale mýlia sa.

Hovoria, že vakcíny nie sú prísne testované na bezpečnosť ich používania.
Ale pri tom podliehajú vyššiemu stupňu kontroly, než akýkoľvek iný liek. Jedna štúdia testovala bezpečnosť a účinnosť pneumokokovej vakcíny vo viac ako 37 868 prípadoch.

Povedia, že doktori nepriznajú vedľajšie účinky vakcín.
Ale vedľajšie účinky sú veľmi dobre známe a okrem toho, sú, až na ojedinelé prípady, naozaj veľmi mierne.

Hovoria, že MMR vakcína spôsobuje autizmus.
Ale nespôsobuje. (Otázka, či vakcíny zapríčiňujú autizmus alebo nie bola skúmaná v jednej štúdii za druhou, a všetky priniesli presvedčivé dôkazy, že to tak nie je.)

Hovoria, že aj thimerosal vo vakcínach spôsobuje autizmus.
Ale nespôsobuje a okrem toho, od roku 2001 sa vo väčšine vakcín už ani nevyskytuje.

Hovoria, že hliník nachádzajúci sa vo vakcínach (zložka vakcíny určená na posilnenie imunitného systému) je pre deti škodlivý.
Ale deti prijímajú viac hliníka z prírodného materského mlieka ako z vakcín, a okrem toho, až oveľa vyššie hladiny hliníka môžu spôsobiť nejaké škody.

Hovoria, že VAERS (Vaccine Adverse Events Reporting System) dokazuje, že vakcíny sú škodlivé.
Ale nie je to tak.

Hovoria, že zloženie normálnej vakcíny je pre detský imunitný systém príliš zložité na to, aby sa s ním vysporiadal.
Ale nie je.

Hovoria, že ak by boli zaočkované deti ostatných, nemuseli by očkovať tie svoje.

Toto je jeden z najbiednejších argumentov, aké som kedy počula. Po prvé, vakcíny nie sú vždy 100% účinné, takže aj pre zaočkované dieťa je stále možné nakaziť sa, ak je danej chorobe vystavené. Horšie je, že existujú ľudia, ktorí nemôžu prijať vakcínu, pretože nie sú dostatočne imúnni alebo pretože sú na nejakú zložku vakcíny alergickí. Takýto ľudia sa spoliehajú na „herd imunity“ (nepriama ochrana pred infekčnou chorobou; ak je väčšie percento populácie imúnne voči danému ochoreniu, je väčšia šanca, že sa nenakazí ani neimúnny jedinec). Ľudia, ktorí nezaočkujú svoje deti proti infekčnej chorobe neriskujú zdravie len svojich detí, ale aj detí ostatných rodičov.

Hovoria, že „prírodné“, „alternatívne“ liečivá sú lepšie ako lieky založené a vychádzajúce z vedeckého výskumu.
Ale nie sú.

Pravdou je, že vakcíny sú jedným z našich najväčších úspechov v oblasti verejného zdravia, a tiež jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžete urobiť pre ochranu svojho dieťaťa.

Viem presne, aký typ odpovede sa mi dostane od aktivistov zastavajúcich postoj proti očkovaniu. Pretože nevedia efektívne argumentovať proti presvedčivým vedeckým dôkazom o vakcínach, povedia, že pracujem pre „Big Pharma“ (farmaceutický priemysel). (Nikdy som preň nepracovala a nikdy ani nebudem). Povedia, že nie som vedkyňa (som) a že som „Agent 666“ (neviem čo to je, ale som si istá, že žiaden Agent 666 nie som).

Žiadna z týchto vecí nie je pravda. Sú reflexívnou odpoveďou aktivistov, ktorí sú proti očkovaniu, pretože nemajú žiadne fakty na to, aby podporili svoje postavenie. Na nejakej úrovni svojho zmýšľania, niekde veľmi hlboko, tomu musia rozumieť, a majú strach z možných dôsledkov, tak útočia na „posla správ“.

Prečo vám klamú? Niektorí to robia za účelom zisku, pričom sa snažia predať svoje alternatívne liečivá tým, že vás strašia hrozbami liekov založených na vedeckej báze. Som presvedčená, že mnoho ďalších aktivistov hnutia majú skutočne dobré úmysly a naozaj veria, že očkovanie je škodlivé. Ale ako istý astrofyzik nedávno povedal: „Dobrá vec na vede je to, že je pravdivá, či už v ňu veríte alebo nie“. V prípade týchto konšpiračných teoretikov, to nie je dobrá vec. Dobré úmysly nezabránia mikróbom infikovať a ubližovať ľuďom, a správa, že vakcíny sú nebezpečné má katastrofálne dôsledky. Po celých Spojných Štátoch existujú ohniská zvýšeného výskytu chorôb, proti ktorým sa dá zaočkovať, a to kvôli deťom, ktoré zaočkované nie sú.

Iba v jednom smere sa moje posolstvo zhoduje s aktivistami proti vakcínam – vzdelávajte sa! Ale zatiaľ, čo oni majú na mysli „prečítajte si všetky webové stránky, ktoré podporujú náš názor“, ja odporúčam, aby ste sa naučili porozumieť tomu, čo vedecká komunita hovorí. Naučte sa, ako funguje imunitný systém. Prečítajte si o histórii chorôb z čias ešte pred používaním vakcín a pohovorte si so staršími ľuďmi, ktorí vyrastali, keď sa proti detskej obrne, osýpkam a ďalším ochoreniam nedalo zaočkovať. Prečítajte si o tom, ako sa vakcíny vyvíjajú a ako fungujú. Prečítajte si o Andrewovi Wakefieldovi a jeho práci, ktorá tvrdila, že existuje spojenie medzi MMR vakcínou a autizmom a tiež o tom, ako bola kvôli tomu zrušená jeho lekárska licencia. Prečítajte si početné, obsiahle štúdie, ktoré výslovne skúmali to, či je autizmus spôsobený vakcínou….a nič neobjavili.

Môže sa to zdať ako veľa práce a hoci sa vedecké štúdie nečítajú veľmi ľahko, dá sa to zvládnuť. Na webe sa dajú nájsť stránky, ktoré hodnotia zdravotnícke informácie, ktoré nájdete na internete a napísala som sprievodcu pre „ne-vedcov“, v ktorom sa píše o tom, ako čítať a rozumieť vedeckej literatúre. Svojim deťom a aj samým sebe dlhujete dôkladne prebádanie problému. Nespoliehajte sa na to, čo povie nejaký cudzí človek na internete (a to ani mne!). Prečítajte si vedecké štúdie a porozprávajte sa s pediatrom. Napriek tomu, čo sa komunita aktivistov proti očkovaniu snaží pretlačiť, očkovaní sa báť nemusíte. Namiesto toho by ste mali mať strach z toho, čo sa stane bez nich.

(Krátke video o vakcínach a autizme si môžete pozrieť TU)

.src

img: Jennifer Raff

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť