Nezaradené

Modrá diera v Juhočínskom mori bola vyhlásená za najhlbší podmorský závrt

Krásny priestor v mori, ktorý je nebezpečne hlboký…

Závrty v moriach sú obrovské diery v mori. Ide o bývalú krasovú jaskyňu, ktorá ešte počas poslednej doby ľadovej bola nad hladinou mora. No po rozpustení ľadov sa hladina zdvihla a jaskyňu zaplavila. Jej strop sa postupne prepadal, až sa na povrchu vytvorila diera. Dôkazy, že ide o skutočnú jaskyňu našli vedci už dávno. Pri preskúmavaní modrej diery objavili rôzne pozostatky stalagmitov a stalaktitov. Väčšinou sú hlboké od niekoľko desiatok do stoviek metrov. V Juhočínskom mori sa však nachádza najhlbší.

Úplne nový druh morského prieskumu ukázal, že tento závrt je oveľa hlbší než sa predtým myslelo. Má ohromujúcu hĺbku až 300, 89 metra. Predchádzajúci rekord bol držala modrá diera na Bahamách, ktorý má hĺbku 202 metrov.

Miestna vláda sa zaviazala, že zachová tento modrý otvor pre budúce generácie. ,,Budeme sa snažiť chrániť prírodné dedičstvo zanechané na Zemi,“ povedal Xu Zhifei, zástupca primátora Sansha City.

SANSHA, CHINA - JULY 24: Aerial view of the experts and staff exploring the Sansha Yongle Blue Hole on July 24, 2016 in Xisha Islands, Sansha City, Hainan Province of China. Sansha municipal government has named the world's deepest ocean blue hole as "Sansha Yongle Blue Hole" which is located around the Yongle atoll of the Xisha Islands. The hole has a vertical depth of 300.89 meters, a diameter of 130 meters on the surface, and its bottom's diameter is 36 meters. No connection between the hole and the outside sea has been found so far and the water inside the hole has no obvious flow. (Photo by Luo Yunfei/CNSPHOTO/VCG)

img: iflscience.com

Táto modrá diera je nazvaná Dragon Hole a nachádza sa v hlavnej časti koralových útesov s názvom Yongle v rámci Xishi ostrovov. Miestni obyvatelia túto dieru dlho nazývali „oko“ v Juhočínskom mori.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť