modre oci
Jednohubky

Slávne osobnosti svetovej histórie: Film vs. skutočnosť

Premýšľali ste niekedy, či historická postava stvárnená hercom vo filme je podobná svojmu skutočnému náprotivku? Niekedy aj ten najmenší detail môže zmeniť význam historickej postavy a ich úlohu v histórii.

Priznávame, že niekedy majú režiséri problémy s historickou presnosťou. Avšak, herecký talent daného herca a profesionalita celého filmového štábu dokáže aj mierne historicky nepresný film premeniť na obrovský úspech.

1

Xerxes I vo filme „300“ ako Rodrigo Santoro
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_01img: brightside.me

Historický opis perzského kráľa Xerxesa I je pomerne nejednoznačný. Niektorí historici uvádzajú, že bol úzkoprsý a slabý, ale arogantný a domýšľavý, zatiaľ čo iní o ňom hovoria ako o múdrom a skvelom bojovníkovi.
Vyzerá to tak, že vo filme spojili tieto dva opisy Xerxesa dohromady. A keďže to asi nestačilo, zvolili aj mierne extravagantný šatník.


2

Alexander III Macedónsky (Alexander Veľký) vo filme „Alexander Veľký“ ako Colin Farrel
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_02img: brightside.me

Kritici našli v tomto filme niekoľko historických nepresností. Plus, vzhľad Alexandra Veľkého, stvárneného Colinom Farrellom, sa trochu líši od originálu, nemyslíte?


3

Mladý Salvador Dalí vo filme „Little Ashes“ ako Robert Pattison
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_03img: brightside.me

Hoci Pattison vzhľadom vôbec nepripomína mladého Dalího, herec dal pri jeho stvárnení zo seba to najlepšie a vytvoril tak obraz veľkého, excentrického a geniálneho umelca.


4

Kráľ Leonidas I vo filme „300“ ako Gerard Butler
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_04img: brightside.me

Historici hovoria, že kráľ Sparty, Leonidas I, neurobil počas svojho 10-ročného vládnutia skoro nič pozoruhodné. Až na svojom konci hrdinsky zahynul v bitke pri Termopylách. Takže, ak režisér plánoval vytvoriť historicky viac presný film, nemal by kráľa Leonidasa vykreslovať tak statočne a epicky.


5

Commodus vo filme „Gladiátor“ ako Joaquin Phoenix
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_05img: brightside.me

Joaquin Phoenix vôbec nevyzerá ako historická postava, ktorú stvárňoval. Okrem toho, film obsahuje niekoľko nepresností týkajúce sa životopisu rímskeho štátnika. Skutočný Commodus vládol Rímu takmer 13 rokov, zatiaľ čo vo filme vládol iba dva roky, a to dosť neefektívne. Navyše, Commodus sa zúčastňoval na gladiátorských súbojoch, avšak vždy bez akéhokoľvek ohrozenia na živote či zdraví.


6

William Wallace vo filme „Statočné srdce“ ako Mel Gibson
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_06img: brightside.me

Film „Statočné srdce“ bol nominovaný na 10 Oscarov, z ktorých až 5 vyhral! Avšak, historici predsa len našli nejaké tie historické nepresnosti. Napríklad, na rozdiel od Gibsona, skutočný Sir William Wallace bol škótsky rytier a pochádzal zo šľachtického rodu. A taktiež, znova nemôžeme hovoriť o podobne vyzerajúcich osobách.


7

Johanka z Arku vo filme „Posol: Príbeh Johanky z Arku“ ako Milla Jovovich
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_07img: brightside.me

Napriek zmyslom Luca Bessona pre detaily, vystupovanie Johanky vo filme bolo vcelku kontroverzné. Avšak, Milla Jovovich bola bez pochýb úžasná.


8

Kráľ Artuš vo filme „Kráľ Artuš“ ako Clive Owen
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_08img: brightside.me

Hlavná postava v tomto filme vyzerá veľmi odlišne od legendárneho britského vodcu. Navyše, podľa kritikov, film sám o sebe bol plný historických nepresností.


9

Kráľ Henrich VIII v seriály „Tudorovci: Sex, moc a intrigy“ ako Jonathan Rhys Meyers
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_09img: brightside.me

Ako môžete vidieť z pôvodného portrétu kráľa, Henrich VIII bol oveľa väčší, než jeho dvojník v seriáli. Avšak, podľa historikov bol Henrich v skutočnosti športovej postavy a bol taktiež považovaný za veľmi pekného.


10

Kleopatra vo filme „Asterix a Obelix: Misia Kleopatra“ ako Monica Bellucci
20160807_Vedelisteze_HistorickePostavy_10img: brightside.me

Kleopatra veľmi ľahko vyhrala srdce rímskeho diktátora Júliusa Caesara a neskôr aj jeho nástupcu Marka Antonya, čo je dôvod, prečo všetci verili, že bola naozaj nádherná. Je však fakt, že Kleopatra bola malá a nie tak veľmi atraktívna. Je teda iróniou, že iba krásky ako Vivien Leigh, Sophia Loren, Elizabeth Taylor a Monica Bellucci mali šancu stvárniť túto historickú postavu.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť