Jednohubky

Prvý odvážlivec na ceste k Everestu po ničivom zemetrasení

Po ničivom zemetrasení, ktoré zasiahlo Nepál a vyžiadalo si 9000 obetí, sa ešte nikto nepokúsil vyliezť na Mount Everest. Prvý to chcel zvládnuť Japonec Nobukazu Kuriki.

Cesta na vrchol Everestu bola uzavretá po zemetrasení, ktoré ničilo Nepál 25. apríla. Silné otrasy pôdy vtedy spustili niekoľko veľkých lavín. Jedna z nich zabila v základnom tábore 18 ľudí. Iné znemožnili sprístupniť cestu na vrchol. V jesennej sezóne, ktorá je pre expedície menej priaznivá, Kuriki ako jediný požiadal o povolenie na výstup. Na vrchol sa vydal sám a bez kyslíkového prístroja, a to aj napriek tomu, že kvôli omrzlinám z túry z minulosti prišiel o končeky deviatich prstov. Jeho výstup však napriek veľkej snahe nedokončil. Kvôli zlému počasiu skončil asi 700 metrov pod špičkou 8848 metrov vysokej hory. ,,Snažil som sa využiť všetku moju energiu, no bolo veľmi náročné posúvať sa v takom hlbokom snehu. Usúdil som, že by som sa nevrátil naspäť živý, keby som pokračoval ďalej,“ napísal Kuriki na Twitter.

Nobukazu-Kuriki-ev_3454879b

Nepálska vláda sa snaží po zemetrasení oživiť turistický priemysel. Práve ten je v tejto chudobnej krajine najväčším zdrojom príjmov. Kurikiho výstup bol preto mediálne dosť spropagovaný.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť