Pestrofarebné rybičky rôznych veľkostí sú nielen príjemnými a tichými spoločníkmi, ale krásne a esteticky dopĺňajú interiérové priestory v našich bytoch, domoch, kanceláriách či dokonca ich môžeme nájsť v čakárňach u našich lekárov.
Bez ohľadu na to, či rybičky chováš preto, že si vášnivý akvarista, alebo chceš esteticky spestriť priestor, nemal by si zabúdať, že ide o živé tvory, a preto si zaslúžia vhodné podmienky na život, a to bez ohľadu na to, čo to stojí.
Je guľaté akvárium pre rybičky vhodné?
Základným životným priestorom rybiek je akvárium. Okrem toho, že by malo byť dostatočne veľké na to, aby sa tam cítili komfortne, dôležitý je aj jeho tvar či materiál.
Neustále sa vedú diskusie o tom, či je guľaté akvárium na chov rybiek skutočne vhodné a či takýto tvar akvária môže byť pre rybičky stresujúci. Doposiaľ neexistujú jednoznačné vedecké dôkazy, ktoré by podporovali teóriu, že guľaté akvárium má negatívny vplyv na psychiku rybiek. To však automaticky neznamená, že je na ich chov ideálne, a hneď si aj povieme prečo.
Zlaté rybky sa pri správnej starostlivosti bežne dožívajú 10 až 15 rokov. Existujú ale aj rekordéri, kedy sa dožili 20 až 30 rokov. Ak sú ale chované v malých akváriách, s nedostatočnou filtráciou alebo znečistenou vodou, prežijú zväčša len 2 až 5 rokov.
Prečo guľaté akvárium skôr nie?
Cena guľatého akvária býva zväčša lepšia a to aj z dôvodu, že jeho veľkosť je obvykle malá a to len pár litrov (byť veľkou rybou v malej miske je stresujúce). No, okrem ceny sa nájde skôr viac negatív ako pozitív, približuje server aquael.com.
Vedel si, že zlatá rybka potrebuje 75 litrov vody a každou ďalšou rybkou by malo v akváriu pribudnúť najmenej 10 litrov vody?
Zakrivený tvar akvária obmedzuje možnosť pre rybku vytvoriť si pokojné útočisko, ktoré plaché druhy rýb potrebujú. Guľatý tvar tiež nepriaznivo ovplyvňuje pomer vodnej hladiny k celkovému objemu vody, čo komplikuje prirodzené rozpúšťanie kyslíka.
Guľaté akvárium má ďalšiu nevýhodu nielen pre rybku, ale aj pre samotného chovateľa. Okrúhla sklenená plocha funguje ako šošovka, čo spôsobuje vizuálne skreslenie, ktoré je nepríjemné nielen pre ryby, ale aj pre akvaristu. Tiež treba povedať, že zakrivený tvar okrúhlych akvárií môže skresľovať svetlo, čím je pre ryby ťažšie vidieť. To môže viesť k stresu a dezorientácii.
Navyše tvar gule sťažuje inštaláciu technického vybavenia potrebného na udržiavanie optimálnych podmienok pre život jej obyvateľov. Napríklad tvar môže skomplikovať cirkuláciu vody, čím je pre filtre ťažšie udržiavať konzistentnú kvalitu vody. To môže viesť k hluchým miestam, kde sa môže hromadiť odpad.
V neposlednom rade je tu psychická pohoda našich rybích spoločníkov a rybky v takomto priestore môžu byť podvedome nabádané k plávaniu v kruhoch, čo predsa len môže negatívne ovplyvniť ich správanie a celkovú pohodu.
Prečo rybka pláva v kruhu hoci má hranaté akvárium?
Rybičky plávajúce v kruhoch, hoci majú akvárium v tvare obdĺžnika, môžu byť signálom, že niečo nie je v poriadku. Jednou z častých príčin je stres spôsobený zlou kvalitou vody, preplnením akvária alebo náhlymi zmenami prostredia. Ak sa stres rybiek nerieši, môže to viesť k ich vážnym zdravotným problémom, píše web aquariumpharm.com.
Ďalším dôvodom plávania v kruhu môže byť porucha plávacieho mechúra, ktorá ovplyvňuje vztlak rýb a spôsobuje nepravidelné plávanie. Tento stav môže byť dôsledkom prejedania, tráviacich problémov či fyzického zranenia.
Otrava amoniakom z nedostatočne udržiavanej vody je ďalšou možnou príčinou. Vysoké hladiny amoniaku dráždia žiabre a kožu rýb, čo vedie k ich neprirodzenému správaniu a tým môže byť aj plávanie v kruhu.
Ak však rybičky vyzerajú zdravo a podmienky v nádrži sú optimálne, môže ísť iba o hravé správanie. Aby sme však nič nepodcenili, určite sa oplatí rybky pravidelne kontrolovať, ako aj ich podmienky, v ktorých žijú.
Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, či sa môže ryba vo vode utopiť alebo nie.