balena voda
Fakty, Zaujímavosti

Môže sa voda pokaziť? A čo balená voda, je ju bezpečné piť aj po dátume spotreby?!

Voda sa sama osebe nemôže pokaziť a ani expirovať ako iné potraviny alebo nápoje podliehajúce skaze. Voda sa však môže kontaminovať baktériami, vírusmi alebo inými znečisťujúcimi látkami, čo môže spôsobiť, že pitie nie je bezpečné. Trvanlivosť vody teda závisí od podmienok, v ktorých sa skladuje.

Pri správnom skladovaní v čistej, vzduchotesnej nádobe môže voda vydržať veľmi dlho bez toho, aby sa pokazila. Ak je však voda vystavená vzduchu a slnečnému žiareniu, môže sa kontaminovať baktériami, riasami alebo inými mikroorganizmami, ktoré môžu spôsobiť jej nepríjemnú chuť alebo zápach a potenciálne spôsobiť, že pitie nie je bezpečné.

Okrem kontaminácie môže teplota vody ovplyvniť aj jej trvanlivosť. Ak je voda skladovaná v teplom alebo horúcom prostredí, môže podporovať rast baktérií a iných mikroorganizmov, čo môže viesť ku kontaminácii a znehodnoteniu. Aby sa voda správne skladovala, mala by sa uchovávať v čistej, vzduchotesnej nádobe, mimo slnečného žiarenia a zdrojov tepla. V ideálnom prípade by mala byť nádoba vyrobená z potravinárskeho materiálu, ako je sklo, nehrdzavejúca oceľ alebo plast bez BPA.

Môže sa pokaziť balená voda?

V minulosti sa dokonca objavili reťazové e-mailové správy, v ktorých sa písalo, že pitie vody z plastových fliaš môže spôsobiť rakovinu. Išlo ale len o poplašnú správu, ktorá bola už viackrát vyvrátená. Tieto e-mailové správy tiež tvrdili, že zahrievanie, mrazenie alebo opätovné použitie plastových fliaš na vodu uvoľňuje z plastov chemikálie vrátane dioxínov, ktoré by mohli spôsobiť rakovinu. Plast vo fľašiach na vodu však neobsahuje žiadne dioxíny, vysvetľuje portál cancer.org.au. Pre tých, ktorí nevedia, tak ako dioxíny sa označuje súhrn 210 chemických látok zo skupín polychlórovaných dibenzo-p-dioxínov (PCDD) a dibenzofuránov (PCDF). Dioxiny sú perzistentné (dlhodobo sa nerozkladajú) a majú vysoko bioakumulatívne schopnosti (hromadia sa v tkanivách živých organizmov), vysvetľuje Wikipedia.org.

Ak je balená voda správne skladovaná, tak sa nepokazí a nehrozí nám pri jej konzumácii žiadne riziko. Nemusíte sa preto báť napiť z minerálky, ktorá je stará aj niekoľko rokov. A aj keď je pravda, že plastové fľaše obsahujú chemikálie, ktoré sa môžu vylúhovať do vody, tak tento proces sa deje tak pomaly, že to nie je problém. Inými slovami, úroveň týchto látok je tak nízka, že nepredstavuje pre nás hrozbu. Skutočným problémom je potenciál rastu baktérií vo fľaši, ak bola voda kontaminovaná alebo zle uskladnená.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.