Storočia sa ľudia domnievali, že spln mesiaca spôsobuje záhadné zmeny v správaní ľudí. No je tomu skutočne tak? Teraz však psychiatri z Indiana University School of Medicine zistili, že počet samovrážd sa počas úplného splnu mesiaca zvyšuje. Tím nedávno zverejnil svoje zistenia v časopise Discover Mental Health.
Spln Mesiaca skutočne mení naše správanie
„Chceli sme skúmať hypotézu, že samovraždy sa zvyšujú počas obdobia okolo úplného splnu mesiaca a zistiť, či by sa pacienti s vysokým rizikom mali v týchto obdobiach sledovať častejšie,“ povedal Alexander Niculescu, MD, PhD.
Niculescu a jeho tím sa pozreli na údaje z kancelárie správcu zomrelých v Marion County v Indiane o samovraždách, ktoré sa odohrali v období od roku 2012 do roku 2016. Zistili, že počet samovrážd významne narastá počas takzvaného „the week of a full moon“, kedy je úplný spln Mesiaca, pričom u ľudí nad 55 rokov bol tento nárast ešte viac badateľný. Pre tých, ktorí nevedia, tak spln Mesiaca nastáva vtedy, keď je Zem medzi Slnkom a Mesiacom a Mesiac je plne osvetlený slnečnými lúčmi. Toto sa zvyčajne deje raz za mesiac a fáza splnu mesiaca trvá niekoľko dní, zvyčajne približne 3-4 dni.
Počas tejto hodiny je riziko samovraždy najpravdepodobnejšie
Pozreli sa tiež na čas a obdobie, v ktorom sú samovraždy frekventovanejšie než inokedy, a zistili, že medzi 15:00 až 16:00 hodinou a počas septembra, samovraždy dosahujú svoj vrchol.
„Z klinického hľadiska a hľadiska verejného zdravia sme v tejto štúdii našli niekoľko dôležitých záverov,“ povedal Niculescu. „Pacienti s vysokým rizikom by sa možno mali v týždni úplného splnu mesiaca, v neskorých popoludňajších hodinách a pravdepodobne aj v mesiaci september sledovať častejšie.“
Vedci zatiaľ tento fenomén nevedia presne vysvetliť, no domnievajú sa, že za to môže zvýšené svetlo, ktorá sa odráža od našej prirodzenej družice. Niculescu tvrdí, že toto odrazené svetlo vplýva na cirkadiánny rytmus organizmu, ktorý je prirodzeným 24-hodinovým cyklom. No mesačné svetlo ho narúša.
„Účinok ambientného svetla a telesných hodín na samovraždu je potrebné skúmať podrobnejšie spolu s tým, ako ľudia spia a ako sú vystavení svetlu,“ povedal výskumník. „Zmeny svetla môžu ovplyvniť zraniteľných ľudí v spojení s inými rizikovými faktormi.“
Vedci preto vyzývajú na monitorovanie ľudí, ktorí by si mohli potenciálne ublížiť a to najmä v čase jesene, kedy riziko samovraždy je najvyššie.
„Naša práca ukazuje, že spln, jesenné obdobie a neskoré popoludnie sú dočasnými oknami k zvýšenému riziku samovrážd a to najmä u jedincov, ktorí trpia depresiou alebo poruchami požívania alkoholu,“ povedal Niculescu.