obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Veda a technika, Zaujímavosti

Môžu ľudia jesť trávu?

Mnoho zvierat konzumuje trávu. Určite ste si to všimli pri domácich miláčikoch, ako sú zajace, psy a ďalšie zvieratá, ktoré si radi pochutnajú na tráve. Trávu jedia ale aj hospodárske zvieratá, ako sú napríklad kravy, ktoré prežúvaním „zeleného koberca“ trávia celé dni. Môžu ju ale konzumovať aj ľudia bez toho, aby sa vystavili problémom s trávením?

Existuje viacero dôvodov, prečo by sme sa mali tráve ako jedlu vyhýbať. Okrem spoločenskej stigmy, nemá pre nás väčší zmysel konzumovať trávu. Hoci je technicky netoxická, tak na rozdiel od iných zvierat, má pre ľudí malú až žiadnu nutričnú hodnotu. To ale nie je všetko. Na tému upozornil portál iflscience.com.

Prečo kravy môžu jesť trávu, ale ľudia nie?

Hlavným dôvodom, prečo by sme sa mali vyhýbať tomuto pokrmu, ktorému holdujú mnohé zvieratá je, že obsahuje vysokú koncentráciu zlúčenín, ktoré sú pre nás ťažko stráviteľné. Ide napríklad o látky, ako sú lignín a celulóza, či organické polyméry, ktoré pomáhajú vytvárať rastlinám steny rastlinných buniek.

Lignín je obzvlášť problematický, pôsobí ako tvrdá zložka, ktorá dodáva rastlinám ich drevnatú štruktúru – a tráva je ho plná. A hoci naše črevá obsahujú baktérie, ktoré dokážu rozložiť túto látku, tak náš tráviaci systém nie je nimi preplnený. Takisto treba uviesť, že ľudský organizmus si nedokáže správne poradiť s celulózou. Namiesto toho, aby sa rozložila v tráviacom trakte, jednoducho prechádza vo forme nerozpustnej vlákniny, ktorá pomáha vytvárať štruktúru nášho výkalu.

Pravdou ale je, že niektoré ovocia a zeleniny obsahujú celulózu a lignín, no ich koncentrácia je pomerne nízkou. Náš tráviaci trakt si vie v týchto prípadoch s týmito stopovými množstvami pomerne jednoducho poradiť. Pre zaujímavosť, len 1 až 2 percentá mrkvy sa skladá z vlákniny, konkrétne celulózy, zvyšok tvorí voda a sacharidy, z ktorých väčšinu dokážeme hravo stráviť.

Prečo niektoré zvieratá môžu jesť trávu?

Na opačnej strane stoja zvieratá, ako sú kravy, žirafy, ovce a podobne, ktoré s touto stravou nemajú problém. Trávu môžu jesť a rozkladať nielen vďaka procesu prežúvaniu, ale aj ich slávnym viackomorovým žalúdkom.

„V prvej časti týchto tráviacich systémov je ich trávnatá potrava opakovane prehĺtaná, prehĺtaná, znovu žuvaná a znovu prehĺtaná. To umožňuje zvieratám úplne prežuť trávu, čo zlepšuje trávenie. Silne požutá tráva potom vstúpi do komplexného systému viackomorového žalúdka, ktorého každá priehradka má svoje vlastné vlastnosti a funkcie, ktoré dokážu rozložiť trávu vďaka tvrdým baktériám, ktoré prirodzene žijú v ich prvom žalúdku, v bachore.“, vysvetľuje Iflscience.com.

Nám a mnohým ďalším zvieratám však tieto zložité žalúdky chýbajú. Aby sme to zhrnuli, tak síce trávu môžete konzumovať, ak chcete, ale pravdepodobne budete mať podráždený žalúdok a budete trpieť podvýživou. Rovnako tráva môže poškodiť i vaše zuby.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.