kolko krvi mozete stratit
Ľudské telo, Zaujímavosti

Môžu mať ľudia modrú krv alebo je vždy červená?

Určite ste vo filmoch alebo seriáloch už videli, že niekto kto krvácal, tak mal modrú krv. Častokrát sa modrá krv spája so šľachtickou krvou. Dokonca aj pri pohľade na vlastné telo sa nám môžu cievy cez kožu zdať modré.

Niektoré zdroje hovoria, že potom ako sa porežeme alebo poškrabeme, tak krv začína na modro a pri kontakte s kyslíkom sa zmení na červenú. Alebo ste možno už počuli, že krv v našich žilách je modrá, pretože keď smeruje späť do pľúc, chýba jej kyslík. Iné zdroje hovoria, že krv je vždy červená. Kde je pravda?

Kde sa vzala myšlienka, že krv môže byť modrá?

Zmätok ohľadom farby krvi sa začal ešte v 19. storočí, keď sa výraz „modrá krv“ používal na označenie aristokratov – bielych Európanov vyššej triedy. Pre toto obdobie bolo typické, že aristokrati a šľachta trávili väčšinu svojho času v uzavretých priestoroch a cez bledú pokožku bolo ľahko vidieť ich modro vyzerajúce žily. No malo toto tvrdenia nejaký vedecký základ? Krátka odpoveď je, že nie. Modrú krv nemali, hoci sa to mohlo zdať.

Krv v skutočnosti nie je modrá, ale červená a to bez ohľadu na to, či ste aristokrat alebo bežný človek. Ľudská krv je červená kvôli proteínu hemoglobínu, ktorý obsahuje červeno sfarbenú zlúčeninu, ktorá sa volá heem. Hémová časť hemoglobínu je látka vo vnútri červených krviniek, ktorá sa viaže na kyslík v pľúcach a prenáša ho do tkanív.

„Chemikálie sa našim očiam javia ako konkrétne farby na základe vlnových dĺžok svetla, ktoré odrážajú. Hemoglobín naviazaný na kyslík absorbuje modro-zelené svetlo, čo znamená, že nám do očí odráža červeno-oranžové svetlo, ktoré sa javí ako červené. To je dôvod, prečo sa krv sfarbí do jasnej čerešňovočervenej farby, keď sa kyslík naviaže na jej železo. Bez pripojenia kyslíka má krv tmavšiu červenú farbu.“, vysvetľuje portál theconversation.com.

Prečo môžeme teda vidieť modrasté žily?

Modrastá farba žíl je len optický klam. Modré svetlo nepreniká tak ďaleko do tkaniva ako červené svetlo. Ak je krvná cieva dostatočne hlboká, vaše oči vidia viac modré ako červené odrazené svetlo v dôsledku čiastočnej absorpcie červených vlnových dĺžok krvou.

Existuje modra krv?

Krátka odpoveď je, že áno, existuje. No ľudia ju nemajú. Je to bežné u zvierat, ako sú napríklad chobotnice alebo podkovité kraby, ktorých krv sa pri prenášaní kyslíka spolieha na chemikáliu nazývanú hemocyanín, ktorá obsahuje atóm medi. Krv môže mať ale aj divokejšie farby, napríklad zelenú alebo dokonca fialovú! Je to z dôvodu, že živočíchy môžu používať na prenos kyslíka iné molekuly a nie hemoglobín, ktorý používame my.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.