modre oci
Nezaradené

Muž vypadol cez palubu a následne prežil 28 hodín stratený v Indickom oceáne

Keď Brett Archibald spadol cez palubu uprostred búrkovej noci v Indickom oceáne myslel si, že je to jeho koniec. Strávil viac ako 28 hodín na mori so žralokmi a čajkami. Svoju historku sa rozhodol knižne zverejniť až po troch rokoch od jej prežitia. Taktiež ju odvysielala britská televízia BBC. Spočiatku nemal potrebu o svojom prežití hovoriť, no na podnet svojich priateľov, jeho príhoda predsa uzrela svetlo sveta. Tu je jeho príbeh.

„Len som sledoval ako v diaľke miznú svetlá lode. Kričal som z plných pľúc, ale veľmi rýchlo som si uvedomil, že ma už nezačujú,“ spomína si Brett.

Brett Archibald stojí na mieste, z ktorého spadol cez palubu

img: bbc.com

Brett Archibald si pripomína okamih, keď si myslel, že s jeho životom je koniec. O 02:30 miestneho času 17. apríla 2013, uprostred búrky v Indickom oceáne, odpadol a spadol cez hornú palubu prenajatej lode pri pobreží Indonézie. Bol na „surfovacej“ dovolenke s deviatimi priateľmi, ale ochorel na otravu jedlom. Išiel na kraj lode – Naga Laut -, keď v tom dostal závrat a omdlel. Keď sa prebudil bol vo vode, ale loď už bola od neho vzdialená 10 alebo 15 metrov. „Plával som zo všetkých síl, ale nemal som žiadnu šancu dostihnúť loď.“

img: bbc.com

53 ročný Brett z Kapského Mesta z Južnej Afriky si spomína ako zostal v úplnom šoku. Nikdy mu ani len nenapadlo, že by mohol niekedy spadnúť cez palubu. Nasledujúcich 28 hodín zostal Brett vo vode sám, no odhodlaný nepodľahnúť prírodným živlom. Ako surfer a zdatný plavec vedel, že potrebuje, aby sa zhlboka nadýchol a plával cez prípadné blížiace sa vlny. Po čase sa vyčerpal a začal mať halucinácie, ale série udalostí mu zvýšili adrenalín a dodali silu bojovať, aby zostal nažive.

Brett opisuje vo svojej knihe aj nemilé stretnutia s čajkami a žralokom. „Tie dve čajky prileteli znenazdania, narážali do mňa a škriekali.“ No toto nebol jediný Brettov zážitok s oceánom. O niekoľko hodín neskôr pocítil náraz do chrbta. „Najprv som si myslela, že to bola Barakuda, ale potom ma tá vec znova štuchla a zvrhla do vody a zistil som, že to bol žralok. Moja prvá myšlienka bola, že ma zožerie.“ Ale potom si Brett všimol čierne lemy na žralokových plutvách a zistil, že to bol žralok čiernohrotý. Ako nadšený surfer z Južnej Afriky, ktorej morské hlbiny obývajú taktiež žraloci vedel, že tento žralok nepredstavuje pre človeka hrozbu.

Potom, čo jeho priatelia zbadali, že neprišiel na raňajky, kontaktovali indonézsku pobrežnú stráž, ktorá koordinovala pátracie akciu. Okolo 6.30 miestneho času, dvojica na palube lode známej ako Barrenjoey si ho všimla vo vode. Oči mal opuchnuté a nohy, pery a ruky takmer úplne odkrvené – bol zachránený a odvezený na lekárske ošetrenie v okolí. Vo vode stratil takmer 6 kilogramov.

Vyčerpaný, ale zachránený

img: bbc.com

Brett stratil takmer všetku krv z rúk

img: bbc.com

Myšlienky na jeho rodinu – jeho ženu a deti ho cez to preniesli, hovorí Brett. O tri roky neskôr, sa priznáva že sa stále chveje zakaždým, keď ide k brehu. No napriek všetkému stále nazýva more jeho „šťastným miestom“.

img: bbc.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť