modre oci
Nezaradené

Mysleli ste si, že najcennejšou medailou na olympiáde ja zlatá? Existuje vzácnejšia, ktorá bola udelená len 17-krát!

Udelenie tejto medaily je najväčšou poctou pre olympionika alebo človeka, ktorý svojou prácou významne pomohol olympijskému výboru.

 

Získal ju aj Čechoslovák

Olympijský výbor ju neudeľuje na každej olympiáde, aj preto je taká vzácna. Z tohto hľadiska je určite najcennejšou olympijskou medailou. Doteraz bola udelená len 17-krát. Nesie meno po zakladateľovi moderných olympijských hier a vznikla v roku 1964. Medailu Pierra de Coubertina získal ako jediný Čechoslovák aj Emil Zátopek.
Pierre-de-Coubertin
img: via mirror.co.uk

Ocenení boli za odvahu aj vytrvalosť

Medzi najznámejšie príbehy ocenených určite patrí medaila pre Nemca Luza Longa, ktorý súťažil na neslávne známej olympiáde v roku 1936 v Berlíne. Počas kvalifikácie v kategórii skok do diaľky pomohol svojmu súperovi (Afroameričanovi). Obaja atléti potom súťažili bok po boku priamo pred očami Hitlera a zostali priateľmi.
195687_60_news_hub_multi_630x0
img: via newstalk.com

Jedným z nedávnych príbehov, na ktoré si možno spomínate je beh maratónca Limu z Brazílie. Jeho cestu za zlatom na aténskej olympiáde v roku 2004 zahatal divák, ktorý mu zámerne vbehol priamo do cesty. To ho dostalo z rytmu a postupne stratil vedúcu pozíciu aj šancu na striebro. Nakoniec dokázal získať bronz. Dnes vlastní aj tu najcennejšiu olympijskú medailu.

Olympiáda v Riu je už minulosťou a tak si zrejme na ďalšieho oceneného budeme musieť počkať.

img: via newstalk.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť