modre oci
all-that-is-interesting.com
Nezaradené

Mýty o druhej svetovej vojne nám po celé roky zobrazujú skreslenú realitu

Druhá svetová vojna poznačila celé dejiny ľudstva. Interpretácie mnohých jej udalostí sú rôzne. Z niektorých sa dokonca stali mýty.

Štyridsiate roky 20. storočia boli poznačené temnými bojmi mnohých znepriatelených strán. O tom, že vojna nebola úplne taká, ako ju poznáme sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Dobrovoľná služba nebola tak rozšírená, ako sa zdá

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

V súčasnosti sa v mnohých filmoch či knihách stretávame s myšlienkou dobrovoľného hlásenia sa na vojnu u mladých mužov. Tí videli vo vojne niečo hrdinské. Skutočnosť je však trochu iná. Len z amerických jednotiek boli dve tretiny odvedených a nie dobrovoľne prihlásených.

Počas holokaustu zomrelo 6 miliónov Židov

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

V období holokaustu a prenasledovaní Židov to nebol jediný národ, ktorý si vytrpel svoje. Ani toto číslo nie je úplné, no čo je zarážajúce, práve počas týchto rokov nacisti využívali koncentračné tábory aj na usmrtenie ďalších miliónov ľudí ako komunistov, Srbov, Rómov, Poliakov, homosexuálov či postihnutých.

 

Vojnové zločiny páchali len nacisti

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

Priam hrôzostrašnými činmi počas druhej svetovej vojny sú neslávne známi aj Japonci. Existujú však aj iné fakty o nie príliš významných činoch. Podľa nedávnej štúdie americkí vojaci znásilnili v Anglicku, Francúzsku a Nemecku približne 14 000 žien a ďalších 10 000 v Japonsku. Ďalším príkladom sú mŕtve telá Japoncov na Mariánskych ostrovoch, pri ktorých väčšine chýbali lebky. Dôvodom boli práve americké vojská, ktoré ich vraj zbierali.

Bombový útok prinútil Japonsko vzdať sa

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

Ešte pred zásahom atómových bômb boli japonské mesta bombardované vo veľkom. Vo chvíli zhodenia druhej atómovej bomby však zároveň na územie vtrhli aj sovietske vojská. Bomby teda neboli jediným dôvodom vystúpenia Japonska z vojny.

Vylodenie v Normandii viedli americké jednotky

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

Veliteľom operácie bol síce Američan, no o jej chod sa pričinili aj iní, dôležití ľudia. Vo vedúcich pozíciach veliteľov iných častí operácie boli totiž Briti. V prevahe boli aj britské lode či lietadlá.

Začalo to v roku 1939

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

Dátum začiatku vojny sa ustanovil na prvý september 1939, kedy nacistické vojská napadli Poľsko. Niektorí historici však tvrdia, že vojna začala už o niečo skôr. Ako príklady uvádzajú sovietsko-japonské boje v Mongolsku z mája 1939 či dokonca japonskú inváziu do Madžuska už v roku 1931.

Útok v Pearl Harbor nikto nečakal

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

Vzťahy medzi Japonskom a USA boli napäté už niekoľko rokov pred vypuknutím udalosti v Pearl Harbor. Takže až takým prekvapením to nebolo. Samozrejme, útok nebol oficiálnym vyhlásením vojny, no už v roku 1924 mali Američania vojnové plány proti Japonsku. Japonci neskôr dokonca bombovým útokom zničili americkú loď. Tesne pred vyhroteným konfliktom sa uskutočnila anketa, kde až 52 % opýtaných Američanov predpokladalo vojnu s Japonskom.

Nacisti boli za ich činy právoplatne potrestaní

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

Takmer 9000 nacistov a kolaborantov uniklo svojmu rozsudku, a to za pomoci Nemcov, juhu Ameriky ale aj Francúzov. K súdnemu procesu sa dostalo len vyše 7000 vojnových zločincov.

Vojna bola plne mechanizovaná

Foto: http://all-that-is-interesting.com/

Na začiatku vojny mali Nemci dokonca viac koňov ako samotných vozidiel. Využívali ich vo veľkom počte takmer 3 milióny. Podobne boli na tom aj Sovieti. Vojna síce využívala tanky a lietadlá, no až tak technologizovaná a moderná ani zďaleka nebola.

zdroj: all-that-is-interesting.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.