Nezaradené

Najchudobnejší prezident José Mujica bol nominovaný na nobelovu cenu za mier

Uruguajský prezident José Mujica bol navrhnutý na udelenie Nobelovej ceny mieru za legalizáciu marihuany.
Podľa mienky mnohých mimovládnych organizácií, vrátane holandského ústavu Drugs Peace a Latinskoamerickej koalície konope, ktoré Mujicu navrhli, nie je predaj tejto ľahkej drogy nielen nebezpečný, ale je „nástrojom mieru a vzájomného porozumenia.“

V decembri 2013 sa Uruguaj stal prvou krajinou, ktorá legalizovala marihuanu. Predaj narkotika je povolený v sieti lekární a každá rodina má právo pestovať do 6 kríkov.


Ak na svete existuje nejaký prezident, ktorý by si zaslúžil titulok “muž ľudu”, bol by to iste prezident Uruguaya. 77 ročný prezident tejto juhoamerickej krajiny, José Mujica, je totiž oficiálne najchudobnejším prezidentom na svete. Čo je však minimálne rovnako zaujímavé je fakt, že je i naštedrejším prezidentom na svete, keďže dáva viac než 90% svojho príjmu na charitatívne účely. Prezident si tak medzi občanmi svojej krajiny vyslúžil prezývku “el presidente mas pobre”, čo v preklade znamená najchudobnejší prezident.

Prezident, ktorý sa dostal do úradu 1.marca roku 2010, dokonca odmietol bývanie v luxusnej vile, ktorá slúži na ubytovanie úradujúceho prezidenta štátu Uruguay. Namiesto toho ostal aj naďalej bývať na farme svojej ženy, mimo hlavného mesta. Prezident aj so svojou manželkou tak spoločne pracujú na poli a pestujú kvety.

V nedávno uskutočnenom rozhovore sa ho redaktor spýtal na to, aký má prezident majetok. Najchudobnejší prezident bez zaváhania odpovedal, že jediná veľká vec, ktorú vlastní je jeho auto Volkswagen Beetle, známy “chrobák”, ktorý má hodnotu 1945 dolárov.

Mimochodom, José Mujica ako uruguayský prezident zarába po prepočte zhruba 9700 EUR. Z tejto čiastky si však necháva len 970 EUR a zvyšok daruje každý mesiac na charitu. So zárobkom 970 EUR sa tak veľmi výrazne približuje priemernému zárobku v krajine, ktorý činí zhruba 600 EUR.

Ako sám hovorí: “Žil som tak celý život. A žije sa mi dobre s tým čo mám.” Neskôr dodáva: “Takýto spôsob života je pre mňa sloboda. Ak človek nemá veľa majetkov, potom nemusí pracovať celý život ako otrok, aby im slúžil a zároveň má viac času na seba.” Tieto slová len dokumentujú to, prečo je medzi svojimi občanmi veľmi obľúbený.

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť