modre oci
Nezaradené

Najdlhší experiment na svete stále pretrváva! Spadla ďalšia kvapka

Píše sa rok 1927 a profesor fyziky Thomas Parnell začína experiment, v ktorom chce otestovať, ako sa správajú kvapaliny s veľkou viskozitou. V reáli to znamená, že nechal odkvapkávať asfalt. Profesor síce zomrel ale počas svohjho života sa pokúšal dokázať, že asfalt je tekutina. Hoci je v studenom stave taký krehký, že sa dá rozbiť jediným úderom kladiva, podľa Parnella spĺňal všetky znaky kvapaliny. Preto ho upevnil do držiaka a prikryl skleneným poklopom, aby experiment nič nenarušovalo. Spočiatku sa nič zaujímavého nedialo.

Trvalo to celých osem rokov, kým z asfaltu kvapla prvá kvapka. Ďalšia prišla po ďalších deviatich rokoch. Tú tretiu už profesor Parnell z univerzity v Queenslande nevidel; zomrel. Experiment však pokračoval ďalej. Roku 1961 ho prevzal profesor John Mainstone z rovnakého výskumného pracoviska. Toho roku totiž kvapli ďalšie kvapky stuhnutého asfaltu.

Experiment je výnimočný ešte v jednom smere – doteraz síce odkaplo osem kvapiek, ale nikto to nikdy nevidel. Vždy k tomu došlo, keď u aparátu nikto nebol. Od konca 80. rokov ho síce neustále monitoruje kamera, ale keď kvapla kvapôčka roku 2000, bola práve pokazená … Mainstone a Parnell za tento experiment dostali Ig Nobelovu cenu – ocenenie, ktoré sa dáva pokusom, ktoré sú síce na smiech, ale napriek tomu nás nútia k zamysleniu.

Výskum má však aj konkrétne výsledky. Vďaka nemu vieme, že asfalt je 230 miliardkrát viskóznejší ako voda. A čo bude ďalej? Po Ig Nobelovej cene sa univerzita rozhodla, že experiment bude sledovať web kamerou – môže sa na neho tak pozrieť úplne každý s pripojením k internetu .. K ďalšiemu odkvapnutiu by podľa profesora Mainstonea malo dôjsť roku 2013. Intervaly medzi jednotlivý kvapkami sa neustále predlžujú; serveru PopSci vedec povedal, že by bol rád, keby experiment mohol prebiehať ešte najmenej 100 rokov. To už ale bude mať určite ďalšieho profesora.

Aktualizácia:
Tento mesiac (apríl 2014) sa začala oddeľovať dalšia kvapka. V súčasnosti už odkvapla a pohár je znovu vymenený. Live stream môžete sledovať na stránke http://www.theninthwatch.com/feed/ 

newman

 
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť