Najkrutejsie sposoby mucenia_titulka
História, Zaujímavosti

Najkrutejšie spôsoby mučenia v histórii ľudstva. Niektoré by ste nepriali ani najväčšiemu nepriateľovi!

Usmrtenie vinníkov neprebiehalo v minulosti vždy za humánnych podmienok. Spôsobenie bolesti a mukov previnilcovi bolo mnohokrát cieľom samotných vykonávateľov popravy či už s cieľom pomstiť sa alebo ako výstraha pre ostatných ľudí.

Mnohí poznajú spôsob umučenia ukrižovaním z Biblie. Ukrižovanie zahŕňalo priviazanie alebo pribitie obete k drevenému trámu či krížu, pričom kosti pod zápästiami boli prepichnuté klincami, aby uniesli váhu osoby. Výhodou tohto spôsobu bolo, že sa nezasiahli žiadne veľké krvné cievy v rukách, ale iba stredný nerv. Chodidlá boli pribité ku zvislej časti kríža a keď nohy oslabli, ruky museli držať celú váhu tela, čo malo za následok vytiahnutie pliec z jamiek. Následne došlo k vykĺbeniu lakťov a zápästia, čím sa ruky ukrižovaného predĺžili. Najväčšiu záťaž znášal ku koncu hrudník, čo spôsobilo dýchacie problémy a udusenie.

Spôsobom mučenia sa skutočne medze nekládli. Dnes sa potkany využívajú predovšetkým ako domáci miláčikovia alebo ako potrava pre plazy. O potkanoch je všeobecne známe, že neodmietnu žiadnu potravu a zjedia prakticky čokoľvek. Túto ich vlastnosť vedeli zužitkovať aj v minulosti a potkany boli hojne využívane pri procese mučenia. To prebiehalo tak, že bol potkan umiestnený do malej klietky umiestnenej proti bruchu obete. Klietka bola vyhrievaná zvonku sviečkou, čo spôsobilo, že sa potkan rozrušil. Potkan bol schopný rýchlo sa prehrýzť do tela obete, ako jedinou možnou cestou, čo vyvolalo neznesiteľnú agóniu mučenému, informuje portál thecollector.com. Viete si predstaviť, akú to spôsobilo bolesť?

Škripec, koleso či napichnutie na kôl. Výber, ako niekoho umučiť bol široký

Pri vymýšľaní spôsobov umučenia fantázia vykonávateľom určite nechýbala. Naťahovanie na škripci patrilo bezpochyby k veľmi bolestivým spôsobom mučenia. Stavce mučeného sa pri tomto spôsobe rozšírili, kĺby, svaly a šľachy sa roztrhli, zmenilo sa celkové držanie tela, hrudný kôš stláčal pľúca a kosti sa drvili, čím bola bolesť takmer nepredstaviteľná.

Koleso na lámanie kostí sa používalo nielen na usmrtenie, ale i na silné zmrzačenie. Tento nástroj mučenia bol v staroveku používaný pri verejných popravách. Vo všeobecnosti bol väzeň priviazaný k veľkému drevenému kolesu, pričom kat začal lámaním kostí nôh a potom postupoval smerom nahor. Obeť ubili pomocou železnej tyče takmer na smrť, rozdrvili jej všetky kosti a po dokončení bol zmrzačený väzeň premiestnený na koleso tak, aby sa mu päty spojili vzadu na krku, čím ho nechali vykrvácať.

Mnoho kultúr praktizovalo starodávnu formu mučenia napichnutím na kôl. Zahŕňalo to nabodnutie obete dlhým, ostrým a často namazaným kolíkom s cieľom vykonať trest smrti či potlačiť vzburu. Táto metóda bola vykonaná dvoma spôsobmi a to pozdĺžne alebo priečne.

V pozdĺžnom smere bola osoba prebodnutá cez konečník tak, aby neboli zasiahnuté žiadne dôležité orgány a aby bola smrť pomalá a čo najbolestivejšia. Hrot kolu potom vystúpil smerom cez rameno alebo krk obete. Pri tomto spôsobe mohol človek prežiť aj niekoľko dní, zatiaľ čo pri priečnom spôsobe bol kolík prepichnutý cez trup a smrť prišla pomerne rýchlo.

Mučeníka piekli v býkovi

Mosadzný býk bol nástroj na mučenie a popravu navrhnutý v starovekom Grécku. Býk bol dutý a celý vyrobený z bronzu s dverami na jednej strane. Odsúdení boli zamknutí vo vnútri zariadenia a pod ním bol založený oheň, ktorý zahrieval kov, kým sa osoba vo vnútri neupražila na smrť. Zaujímavosťou je, že býk mal aj akustické zariadenie, ktoré premieňalo výkriky mučeníka na ručenie býka.

História ľudí má aj temné stránky a najkrutejšie spôsoby mučenia, ktoré ste mohli vidieť vyššia, patria medzi ne.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.