V živočíšnej ríši môže rýchlosť znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Predátori využívajú svoju rýchlosť na to, aby predbehli a premohli svoju korisť, zatiaľ čo korisť dúfa, že sa nestane ich večerou. V článku vám prinášame zvieratá, ktoré sú všeobecne považované za tie najrýchlejšie na našej planéte. Na tému upozornil encyklopedický portál britannica.com.
V zvieracej ríši je gepard najrýchlejší
Gepard ako jedna z najznámejších mačkovitých šeliem na svete dokáže zrýchliť z 0 na 96 km za hodinu za menej ako tri sekundy, čím je považovaný za najrýchlejšie suchozemské zviera a to aj napriek tomu, že je schopný udržať si takúto rýchlosť len na krátke vzdialenosti. Levy ako ďalšie mačkovité šelmy sú tiež pomerne rýchle a pri love koristi dokážu dosiahnuť maximálnu rýchlosť asi 80 km za hodinu.
Tieto šelmy to však pri love nemajú vôbec ľahké, nakoľko aj ich potenciálne koristi vedia poriadne rýchlo utekať. Napríklad taký Pakoň modrý dosiahne rýchlosť 80 km za hodinu a Skokan skákavý môže pri prenasledovaní dosiahnuť rýchlosť až takmer 89 kilometrov za hodinu. Inými slovami, na to aby gepard alebo lev chytili svoju korisť tak sa poriadne nabehajú.
„Americká antilopa“ je najlepším šprintérom na dlhé trate
Zatiaľ čo je gepard najrýchlejším šprintérom na krátke vzdialenosti, je Vidloroh známy aj ako americká antilopa, najrýchlejším bežcom na dlhé trate. Je schopný udržiavať rýchlosť takmer 56 kilometrov za hodinu na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Počas šprintov, kedy uniká pred predátorom, môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 88 kilometrov za hodinu a to vďaka prispôsobeným kopytám a schopnosti prijímať veľké množstvo kyslíka do pľúc počas behu.
A ktoré živočíchy vynikajú svojou rýchlosťou vo vzduchu či vo vode?
Rôzne ryby môžu v prípade potreby dosiahnuť prekvapivé rýchlosti, no vykonať presné merania a výpočty je náročné. Podľa niektorých zdrojov je ryba Marlin čierny s odhadovanou maximálnou rýchlosťou pohybu až 128 kilometrov za hodinu, najrýchlejšou rybou.
Tak ako pri rybách, tak aj v prípade hmyzu je meranie presnej rýchlosti ich pohybu veľmi náročné. No je to možné. Je však známe, že mucha konská môže za určitých okolností dosiahnuť odhadovanú rýchlosť na 144 kilometrov za hodinu, čo bola rýchlosť muchy zmeraná počas vedeckého experimentu.
Pokiaľ ide o rýchlosť, vtáky sú olympionikmi prírody. Sokol sťahovavý je považovaný za najrýchlejšieho vtáka, pričom pri love dosahuje rýchlosť letu viac ako 298 kilometrov za hodinu. K ďalším superrýchlym vtákom patrí Orol skalný, ktorý dosahuje rýchlosť až 241 kilometrov za hodinu, Rýchlochvost bielohrdlý môže dosiahnuť rýchlosť 169 kilometrov za hodinu a Euroázijský koníček je schopný letieť rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu.