modre oci
Nezaradené

Najstarší strom Európy sa nachádza v Grécku, má viac ako 1075 rokov

Tento strom zažil viac histórie ako ktokoľvek iný. Borovica, zvaná Adonis, má vo svojom kmeni už viac ako 1075 rokov. Ide o najstarší strom v Európe.

Nachádza sa v Grécku a tím výskumníkov si ho pomenoval Adonis. Sú z neho uchvátení. „Tento strom je unikátny vo svojom individualizme, nemohol sa spoľahnúť na materskú rastlinu alebo schopnosť rozmnožiť samého seba, aby prežil,“ hovorí o Adonisovi Paul J. Krusic, absolvent univerzity v Štokholme a člen tímu.

Svojimi slovami odkazuje na stromy, ktoré v podstate opakovane klonujú svoj druh. To znamená, že strom ktorý žije dnes, môže byť geneticky identický s tým spred 10 000 rokov. Takéto systémy prežívajú celé veky, no nie je to pôvodný originál. Individuálne druhy žijú len pár stoviek rokov, preto je borovica unikátom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAimg: inhabitat.com

Za najstarší strom bola vyhlásená vďaka počtu letokruhov. Tie vraj dokonca prevyšujú odhadovaný počet 1075. Vedci odobrali vzorku veľkosti ceruzky, na ktorej letokruhy počítali. Vzorka však nedosahovala úplný stred stromu a tak je celý tím presvedčený o tom, že jeho vek dosahuje ešte o niečo vyššie číslo.

„Som ohromený tým, aká história musela tento strom obklopovať. Všetky tie ríše či ľudia žijúci v tejto oblasti. Tak veľa vecí mohlo viesť k jeho koncu, našťastie, samotný les bol takmer nedotknutý po celých tisíc rokov, aj keď sa nachádza blízko civilizácie,“ pokračuje Paul J. Krusic.

Pine-Tree-Europes-Oldest-Living-1020x546img: inhabitat.com

Ohromenie tímu má svoj dôvod. Staroveké stromy sú totiž v Európe raritou. Je to aj preto, že rastie infraštruktúra a čoraz viac stromov sa zotína pre potreby ľudí. V Grécku sa Adonis a jeho ostatní susedia nachádzajú len kúsok od civilizácie. O to viac je záhadou, že sa im podarilo prežiť až do súčasnosti. Okrem neho sa v lese totiž nachádza niekoľko stromov, ktorým odhadujú približne 1000 rokov. Výskumníci ich plánujú aj ďalej študovať pre účely získania poznatkov o klimatických zmenách, ich prežití, ale aj o vplyve ľudstva na rastlinný svet.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť