obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky

Najväčšia svetová továreň na klonovanie zvierat už čoskoro

Čínski vedci plánujú vybudovať najväčšiu svetovú továreň na klonovanie zvierat. Hovoria, že by mohla pomôcť zachrániť kriticky ohrozené druhy pred ich vyhynutím.

Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti BoyaLife, Xua Xiaochuna, dala spoločnosť do projektu takmer 30 miliónov eur. Továreň sa stavia v meste Tianjin, asi 160 kilometrov od Pekingu a fungovať by mala od polovice roku 2016. ,,Kráčame cestou, po ktorej ešte nikto nešiel. Budujeme niečo, čo nikdy predtým neexistovalo,“ vyjadril sa s nádejou Xu Xiaochun.

Hlavným cieľom továrne s rozlohou 14 tisíc metrov štvorcových bude klonovanie dobytka, ktorý by mohol uspokojiť prudký nárast dopytu Číňanov po hovädzom mäse. BoyaLife dúfa, že spočiatku sa firme podarí vyprodukovať 100 tisíc kravských embryí špičkovej kvality ročne a nakoniec bude pokrývať 5% trhu s porazeným dobytkom v Číne.

Číňania však neprichádzajú s ničím novým. Americký úrad pre kontrolu jedla a liekov povolil predávať mäso a mliečne výrobky z klonovaných zvierat už v roku 2008. Rozhodnutie sprevádzala dlhá debata, ale odborníci sa nakoniec rozhodli, že klonovanie dobytka, ošípaných aj kôz je bezpečné. Väčšina klonov v USA však je skôr než k jedlu používaná k zvýšeniu kvality chovných stád. Vo Veľkej Británii je napríklad mäso a mlieko z klonovaných kráv považované za „novú potravinu“, dodávatelia potrebujú špeciálne povolenie na ich predaj.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vo svojom poslednom vyhlásení o klonovaní zvierat uviedol, že neexistuje žiadny dôkaz o rozdieloch medzi mäsom a mliečnymi výrobkami z klonov či ich potomkov a medzi konvenčne chovanými, zdravými zvieratami. ,,Zdravie zvierat a dobré životné podmienky sú aj naďalej dôvodom na obavy, predovšetkým kvôli zvýšenému počtu úmrtí vo všetkých fázach vývoja,“ povedal však odborník z úradu.

Vedci z čínskej továrne sa zamerajú tiež na klonovanie víťazov dostihových koní a psov vycvičených na vyhľadávanie obetí prírodných katastrof alebo na pátranie po nelegálnych drogách. Xu povedal, že továreň na klonovanie bude tiež slúžiť ľudstvu a prírode tým, že pomôže zachrániť ohrozené druhy a druhy stojaci na pokraji vyhynutia. ,,Zmení to náš svet a naše životy. Som veľmi nadšený, pretože naše životy budú lepšie. Chceme urobiť všetko nielen kvôli zisku, ale aby sme sa zapísali do histórie,“ dodal.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.