Nezaradené

Naša galaxia sa pripravuje na obrovskú zrážku s Andromedou – pozri sa, ako bude vyzerať nočná obloha po novom!

Epická vojna medzi našou galaxiou a galaxiou Andromeda, ktoré k sebe smerujú rýchlosťou 400000 kilometrov za hodinu, sa blíži.

Podľa astronómov príde k tejto zrážke za 3.75 miliardy rokov a pre našu planétu to bude najvýraznejšia udalosť v jej histórií.

Experti tvrdia, že Zem túto zrážku prežije, no nezostane bez následkov. Hlavne nočná obloha už  nikdy nebude taká, ako ju teraz poznáme.

Pozri sa sám, ako bude celá udalosť prebiehať:

Ďaleko od svetiel vyzerá momentálne nočná obloha takto. V určitých fázach roka môžeš pozorovať Andromedu (v krúžku), tesne vedľa žiarivej Mliečnej dráhy.

1

V súčasnosti je od nás Andromeda vzdialená 2,5 milióna svetelných rokov. Po zrážke s našou galaxiou vstúpi na niekoľko miliard rokov do kataklyzmatického tanca a sformuje sa nová galaxia.

2

Pred nárazom bude obloha vyzerať asi takto – strašidelné, no neuveriteľne fascinujúce.

3

250 miliónov rokov po kolízií zostane z Andromedy a Mliečnej dráhy takýto skelet.

4

To ale nie je všetko. Boj bude pokračovať ďalšie miliardy rokov, až kým sa supermasívnej čierne diery v strede oboch galaxií nespoja. Tento pohľad je však už nepravdepodobný, keďže by sa mal udiať za 6 miliard rokov. Očakáva sa totiž, že slnko by malo vyhasnúť o miliardu rokov skôr.

5

Aby si mal predstavu, ako také zlúčenie galaxií vyzerá, toto sú reálne obrázky z Hubbleovho teleskopu.

7 6

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť