modre oci
Nezaradené

Naučte sa techniku pochopenia nových informácií od držiteľa Nobelovej ceny za fyziku

Čím sme starší, tým je učenie nových vedomostí náročnejšie a zdĺhavejšie. Zvládnuť nové a neznáme témy však nemusí byť vždy problematické. Presvedčí vás o tom Richard Feynman, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku, ktorý k pochopeniu jemu neznámych tém používal tri kroky. Vďaka nim môžete nové vedomosti pochopiť rýchlejšie a lepšie chápať súvislosti.

Podľa Feynmana je veľký rozdiel medzi „niečo vedieť“ a „vedieť niečo pomenovať“. Ako príklad uviedol, že človek môže vedieť, že jeden druh drozda sa v Nemecku volá halzenfungel a v Číne zase chung ling. Tieto názvy si môžete zapamätať do konca života, no o vtákovi nebudete vedieť prakticky nič.

Hĺbkové pochopenie nových tém je dôležité – či chcete len spraviť skúšku, alebo si rozširujete obzory. Preto vám ponúkame 3 kroky Feynmanovej techniky, pomocou ktorých vám pochopenie nových informácií malo ísť lepšie.

richard-feynman_dec_1024img: Briola Giancarlo/Wikimedia Commons

1

Naučte dieťa

Vyberte si zápisník, hore na strane zapíšte tému, ktorú sa chystáte naučiť a začnite ju postupne vysvetľovať dieťaťu, hoc aj fiktívnemu. Asi sa pýtate: „Aha, a ako vysvetlím dieťaťu kvantovú mechaniku?“ Vtedy si spomeňte, že na xkcd dokázali vysvetliť raketovú vedu pomocou tisícky bežne používaných anglických slov. V tom je pointa – keď zložitú tému vysvetľujete 8-ročnému dieťaťu, vyhnete sa používaniu náročných slov, ktorých význam možno ani nepoznáte. Vďaka tomu hlbšie pochopíte, o čom daná téma je.

2

Nájdite medzery

Keď ste pomocou prvého kroku objavili medzery, môžete sa zamerať presne len na tie informácie, ktorým ste ešte neporozumeli. Potom zopakujte prvý krok a robte to dookola, až kým nedokážete tému úplne vysvetliť.

3

Organizujte a zjednodušujte

Teraz by ste mali novú tému dostatočne ovládať natoľko, že ju vďaka vám dokáže pochopiť aj dieťa. Všetko si ešte raz nahlas prečítajte od začiatku po koniec, aby ste si všimli súvislosti a zároveň našli chýbajúce či nesprávne zaradené časti.

4

Naučte dospelého (voliteľné)

Aby ste si osvojenie nových vedomostí vyskúšali na niekom, kto udrží pozornosť a dokonca ho nové informácie môžu aj zaujať, vysvetlite ich dospelákovi. Ak niečo z vášho zjednodušeného výkladu nepochopí, pravdepodobne máte medzery, ktoré ste si nevšimli. V takom prípade opakujeme celý proces odznovu.

A to je všetko. Vďaka týmto trom jednoduchým krokom by pochopenie nových tém malo byť omnoho jednoduchšie. Netreba však zabúdať, že neexistuje technika, pri ktorej by ste sa nemuseli učiť.

 img: Titulná foto – viac Briola Giancarlo/Wikimedia Commons

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť