modre oci
Nezaradené

Nikola Tesla – Toto ste o ňom nevedeli

6. Zarytý ekológ

Tesla bol veľmi znepokojený plytvaním energiou. Skúmal spôsoby alternatívnych zdrojov energie a dostal sa k vytvoreniu najväčšieho umelého blesku v histórii. Ten meral prekvapivých 40 metrov.

7. Zlé investície

Svoje peniaze Tesla väčšinou investoval do charity. Pokiaľ by si svoje honoráre ponechal, stal by sa jedným z prvých miliardárov v histórii.

8. Šialenec alebo…

Niekoľko mesiacov pred smrťou sa Tesla zmieňoval, že vlastní patent na takzvaný smrtiaci lúč. Podľa neho mohol zničiť až 10 000 lietadiel na vzdialenosť 250 kilometrov. Na základe aj tohto poznatku vláda USA po jeho smrti zabavila  niekoľko jeho patentov. Tie sa na verejnosť nikdy nedostali.

9. Na jeho počesť

original7d236a0001d04ee1bede0f3e9aea78fd1c34cfa7_1394360992

Na Teslovu počesť sa dnes po ňom nazýva automobilka Tesla motors®. Tá vyrába výhradne pokrokové elektromobily. Jedná sa o luxusné autá, ktoré síce chránia životné prostredie, ale ich cena sa vám asi páčiť nebude. Koncept spoločnosti Tesla Motors založil majiteľ známej platobnej brány, PayPal.

10. Jeho smrť

Dňa 07.01.1943 Tesla umrel chudobný a sám v izbe # 3327 v hoteli New Yorker. Tisíce ľudí sa dostavili na jeho pohreb na Manhattane.

Text: Jozef Kotrý

Námet: Zanj Nan Lanmò

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Zdroj: Home.Earthlink.net and National Geographic

Zdroj multimediálnych súborov: Shutterstock.com

Stránky: 1 2

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť