modre oci
Nezaradené

Pilulky plné cudzích výkalov nám možno pomôžu s chudnutím

Chudnutie si vyžaduje pomerne dosť námahy. No určite vám slová „nová diéta“ alebo „členstvo v posilňovni“ prídu príjemnejšie ako „konzumácia piluliek výkalov niekoho iného“. Toto je metóda, ktorú budú tento rok vedci klinicky skúmať.

Nie je to najpríjemnejší druh liečby, napriek tomu existuje dôkaz, že výkaly sú dobré pre črevnú mikroflóru. Štúdie ukázali, že v niektorých situáciách sú pilulky plné výkalov efektívnejšie ako antibiotiká. Momentálne je po zdravom ľudskom odpade veľký dopyt, takže ak by ste mali záujem, mohli by ste si na vlastných výkaloch dokonca niečo privyrobiť. Za jedno darovanie výkalov platia 40 USD a ak by ste boli schopní piatich darovaní do týždňa, dostali by ste navyše bonus 50 USD.

Randomizovaná kontrolovaná štúdia začínajúca tento rok bude vedená výskumníkmi z Massachusetts General Hospital. Na základe výskumu, ktorý predpokladá, že baktérie z darovaného exkrementu sú schopné bojovať s infekciou zakorenenou v tráviacom systéme príjemcu, sa bude testovať, či by pilulky plné výkalov mohli byť v budúcnosti životaschopnou možnosťou liečby obezity.

„Fekálna transplantácia mikrobiálnej flóry prenáša črevné baktérie pomocou transplantátu stolice zo zdravého, štíhleho človeka do osoby trpiacou obezitou,“ vysvetľujú vedci.

Vzorky výkalov zo zdravých, štíhlych darcov budú lyofilizované a potom počas štúdie podané 21 obéznym pacientom.

Niektorí vedci sú presvedčení, že tento druh liečby by mohol pomôcť s chudnutím pri obezite a tiež s ďalšími rôznymi metabolickými poruchami. Zatiaľ sú však k dispozícií len štúdie z pokusov vykonaných na zvieratách, no táto nová štúdia by nám mala poskytnúť oveľa viac informácií o potenciáli využitia ľudských výkalov.

Vedúci výskumu, Elaine Yu, povedal Beth Mole z Ars Technica, že tím klinickej štúdie nemá žiadnu predstavu, ako bude v tejto fáze výsledok vyzerať. Vedci by však mali byť schopní naučiť sa viac o mikróboch nachádzajúcich sa v našom tele a ako nás z dlhodobého hľadisko ovplyvňujú.

Darcovia budú dôkladne preverení, aby sa vedci uistili, že ich vzorky výkalov sú čo najzdravšie. Liečba bude trvať najmenej tri mesiace a ak sa bude dať, bude pokračovať aj niečo vyše roka.

Ešte je skoro na analýzu črevnej mikroflóry, no v minulosti boli realizované zaujímavé štúdie. Napríklad v jednej z roku 2013 bolo zistené, že črevné baktérie transplantované z ľudských dvojičiek do myší, mali priamy účinok na váhu zvieraťa. Tým, ktorým boli dané baktérie z obéznych dvojičiek na váhe nabrali, zatiaľ čo druhá skupina si udržala váhu na zdravých hodnotách.

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť