modre oci
Nezaradené

Nová šanca na život pre pacientov po mŕtvici

Zaujímavý výskum prináša nádej pre pacientov po mŕtvici.

Ľudia, ktorí prekonali mŕtvicu docielili pozoruhodné zlepšenie v reči, sile a v celkovej pohyblivosti potom, čo im vedci injekčne podali do mozgu kmeňové bunky. Niektorí pacienti dokonca začali opäť chodiť. Táto liečba je stále iba v začiatkoch, ale jej úspech naznačuje, že sme doteraz vážne podcenili schopnosť mozgu liečiť sa sám. ,,Jedna 71-ročná žena mohla pohybovať len jej ľavým palcom na ruke, teraz už dokáže chodiť a zdvihnúť ruku nad hlavu,“ povedal neurochirurg a vedúci výskumník, Gary Steinberg zo Stanford University.

Ide o druhý pokus, ktorý sa pozrel na to, ako injekcie s kmeňovými bunkami do mozgu pacienta môžu zlepšiť jeho stav po mŕtvici. Posledný pokus prebiehal v Kalifornii. Tím vtedy testoval iba 18 pacientov, ale všetci z nich hlásili určité zlepšenie mobility a sedem z nich hlásilo naozaj významný pokrok.

Výskum podstúpili pacienti, ktorí utrpeli mŕtvicu 6 mesiacov až tri roky pred jeho začatím. Takže akékoľvek zlepšenie stavu bolo bez novej štúdie nepravdepodobné. Vedci najprv určili mobilitu u pacientov na škále od 1 do 100 (100 je úplne mobilný pacient) a v priemere sa počas výskumu mobilita ľudí zlepšila o 11,4 bodov. Výskum teda dokazuje, že zlepšenie môže nastať aj po dlhšom čase po mŕtvici.

,,Boli sme zvyknutí myslieť si, že postihnuté časti mozgu sú mŕtve,“ povedal Steinberg, ,,Teraz to však musíme prehodnotiť, ja osobne si myslím, že tieto postihnuté okruhy sú len tlmené, preto im naša liečba pomáha.“ Celá štúdia znie veľmi sľubne, no vraj má aj nežiadúce účinky, preto vedci musia pracovať na jej zdokonalení.

Technika zahŕňa vstrekovanie kmeňových buniek pomocou „vrtu“ v lebke do oblastí mozgu, ktoré riadia pohyb a ktoré boli poškodené mŕtvicou. Bunky darovali na výskumné účely dvaja zdravý darcovia. Výskumníci liečia ďalších pacientov a jednej tretine z nich dávajú placebo, aby mohli vyhodnotiť, ako účinná táto technika naozaj je.

http://www.sciencealert.com/stroke-patients-are-walking-again-after-being-injected-with-stem-cells

img: Tewan Banditrukkanka/Shutterstock.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť