Nezaradené

Nová technológia radaru autopilota od Tesly predpovedala nehodu skôr, ako sa stala

Elektromobily sa pomaly dostávajú do popredia, nie len vďaka tomu, že sú omnoho ekologickejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu, ale aj vďaka bezpečnosti, ktorú ponúka zvlášť výrobca Tesla. Spoločnosť vedená geniálnym Elonom Muskom je asi málokomu neznáma. Tu je ďalší dôkaz. Holandský vodič, jazdiaci na Tesle X, zachytil na kamere na diaľnici situáciu, kedy ho auto varovalo pred nehodou skôr, než sa vôbec stala! Auto reagovalo brzdením samo ešte predtým, než si mohol niečo všimnúť.

V septembri Tesla vydala novú verziu svojho softvéru s označením 8.0, ktorá obsahuje novú radarovú technológiu. Nachádza sa vo všetkých vozidlách vybavených prvou generáciou autopilot hardvéru. Asi najväčšou výhodou tohto systému je, že dokáže vidieť „cez“ autá,  pretože vidí aj za auto idúce pred ním, ktoré vodičovmu zraku zavadzia v pohľade. Takto získava oveľa lepší prehľad. Dokáže tiež sledovať pohyb vozidiel a pokiaľ vyhodnotí situáciu nebezpečne, jazdu prispôsobí situácii tak, aby sa vyhlo nehode. Túto technológiu obsahujú modely S a X.

cnet.com

Nie všetkým sa technológia pozdávala, ako sa však ukázalo, v reálnom využívaní prekonala všetky očakávania. Vo videu nižšie vidieť, že Tesla vydala varovanie pred nehodou zdanlivo bezdôvodne, ale ako sa o zlomok sekundy ukáže, systém vyhodnotil situáciu správne, a zlomok sekundy, ktorý vodič navyše zvyčajne nemá, využil na brzdenie.

Hans Noordsij, vodič Tesly, neskôr napísal, že z nehody všetci vyviazli bez väčších zranení, aj keď sa SUV takmer dvakrát pretočilo.

Po zamyslení vidieť, že radarový systém nekontroloval len dráhu auta pred Teslou X, ale aj aj čierneho SUV ešte pred ním. Inak by pred nehodou nemohol varovať, a začať brzdiť skôr, než si Hans mohol niečo všimnúť. Updaty Tesla realizuje „over-the-air“, a teda auto reálne nemusíte nikam voziť aby ste získali novú verziu systému.

Tieto inovácie však nie sú plnohodnotným substituentom vodiča, a aj keď sú veľmi užitočné, neznamená to, že by vodiči týchto vozidiel mohli úplne prestať dávať pozor na situáciu na vozovke.

titulná fotografia: electrek.co

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť