Nezaradené

Nové riziko: vírus ZIKA spôsobuje deformáciu lebky u novorodencov

Podľa WHO sa vírus rozšíril po celej Amerike, okrem Kanady a Čile. Čo je vírus zika zač?

Ide o vírus, ktorý spôsobuje deformáciu lebky u novorodencov. Deti sa pod vplyvom vírusu rodia s malými hlavami, a teda aj mozgami.

2568250_zika-virus-brazilie-miminka-mimina-deti-smrt

Vírus je známy už dlho, no doteraz nikdy neškodil v takýchto veľkých rozmeroch. Všetko sa zmenilo v máji minulého roka, kedy sa začal šíriť oveľa rýchlejšie ako dovtedy.

Brazília hlasi 3893 prípadov detí s nedostatočne vyvinutou hlavou a u väčšiny prípadov je hlavným podozrivým práve vírus zika. WHO varuje tehotné ženy, aby si poriadne premysleli či budú cestovať do oblastí s vírusom.

150604Aedesaegipti1-1000x647

Vírus zika je pre vedcov do istej miery stále záhadou. Najčastejšie ho prenášajú komáre, ale bol zaznamenaný aj v ľudských spermiách. Existuje dokonca prípad, kedy bol vírus prenesený pohlavným stykom. Prenos materským mliekom zatiaľ nebol potvrdený.

Vírus patrí do čeľade flaviviridae, je prenášaný komármi rodu Aedes. Spôsobuje horúčku zika, ktorá sa prejavuje vysokými teplotami, vyrážkami a bolesťami hlavy a kĺbov. Vysoké riziko predstavuje pre tehotné ženy, ktorých deťom môže spôsobiť ťažkú vývojovú poruchu mikrocefáliu.

16ZIKASUB2-master675

Vírus bol prvýkrát objavený v roku 1947 v Ugande. V súčasnosti bol zachytený vo viac ako dvadsiatich krajinách, medzi ktoré patria najmä juhoamerické a stredoamerické štáty: napr. Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Paraguaj, Panama a Mexiko.

03THZIKANEW_2680821f

.src

 

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť