nemecky ovciak
Veda a technika, Zvieratá

Nový liek, ktorý môže predĺžiť dĺžku života veľkých psov, je len krôčik od finálneho schválenia

Ak ste psičkárom a máte veľkého psa, tak určite viete, že s vami pobudne menej času, ako keby ste mali menšieho psa. Bohužiaľ, väčšie psy sa vo všeobecnosti dožívajú nižšieho veku. Dobrou správou ale je, že v skorej budúcnosti, by sa mohli potenciálne dožívať vyššieho veku a to vďaka spoločnosti Loyal, ktorá vyvinula liek, ktorý sľubuje, že udrží vášho psíka pri živote dlhšie.

Pred štyrmi rokmi bola založená spoločnosť Loyal s jednoduchou víziou, ktorej cieľom bolo uviesť na trh prvý liek, ktorý je schválený a označený, že je schopný predĺžiť zdravý život veľkých psov. Teraz má Loyal dôvod na hrdosť, píše Celia Halioua, zakladateľka a riaditeľka tohto startupu. Spoločnosť totiž získala prvý oficiálny súhlas FDA pre vývoj a schválenie lieku na predĺženie života psov, a to konkrétne pre veľké plemená.

Cieľom bol liek LOY-001, ktorý je zameraný na predĺženie abnormálne krátkeho života veľkých plemien psov. Na dosiahnutie tohto cieľa Loyal absolvovala štvorročný vývojový proces, vrátane 2,300-stranovej technickej dokumentácie, ktorá bola schválená FDA. Tento proces zahŕňal intervenčné štúdie s LOY-001 v modeli starnutia psov akceptovanom FDA a pozorovateľskú štúdiu na 451 psích jedincoch.

Výsledky ukázali, že LOY-001 zlepšuje klinicky relevantné parametre starnutia. Liek bol hodnotený v laboratórnych štúdiách na modeli psa reprezentujúcom urýchlené starnutie, pričom výsledky boli korelované s kvalitou života a zdravotnými výsledkami meranými veterinármi. Toto bola kľúčová časť preukazujúca, že biologické prínosy lieku sú spojené s klinicky relevantnými výsledkami.

FDA teraz považuje LOY-001 za pravdepodobne účinný liek pri predĺžení života veľkých psov v reálnom svete. Toto predstavuje významný krok vpred pre majiteľov veľkých plemien psov, ktoré majú tendenciu žiť kratšie ako menšie plemená. Napríklad, veľké plemená ako napríklad nemecká doga má priemernú dĺžku života 7 až 10 rokov, zatiaľ čo malé plemená ako je napríklad čivava, sa dožijú 14 až 16 rokov. Treba ale uviesť, že liek ešte podlieha ďalšiemu schvaľovaciemu procesu a na pulty predajní, by sa mohol dostať niekedy okolo roku 2026.

Liek, ktorý útočí na rastový hormón

Tajomstvo lieku LOY-001 spočíva v tom, že pôsobí na zníženie hladiny hormónu IGF-1, ktorý je spojený s rýchlejším starnutím. Veľké psy majú genetické markery, ktoré vedú k vysokým hladinám IGF-1. Menšie psy majú inú variáciu, ktorá vedie k nižším hladinám. Ukázalo sa, že ak dokážeme tieto vysoké hladiny hormónu znížiť, tak výsledkom je, že zvieratá žijú nielen zdravší, ale aj dlhší život.

Mimochodom, aj u ľudských storočníkov bolo preukázané, že majú geneticky nižšie hladiny IGF-1. Tento liek je tak okrem iného aj dôležitým krokom nielen pre zdravie psov, ale aj pre pochopenie procesov starnutia u ďalších druhov vrátane ľudí.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.