Nezaradené

Nový suchý záchod dokáže premeniť ľudský odpad na energiu

Približne 2,3 miliardy ľudí na celom svete žije bez toho, aby mali prístup k bezpečným a hygienicky nezávadným toaletám, preto vedci vo Veľkej Británii navrhli nový, lacný, suchý a energiu produkujúci záchod. Neskôr tohto roku je v Afrike naplánované skúšobné otestovanie tohto produktu.

Ekologicko šetrný a jednoducho udržiavateľný záchod Nano Membrane Toilet má zaistenú podporu Bill and Melinda Gates Foundation. Budoval sa tri roky a keď počiatočné testy pôjdu podľa plánu, technológia sa bude môcť použiť všade, od vojenských vozidiel až po luxusné jachty.

Podstatou fungovania toalety je nanotechnologická membrána, ktorá oddeľuje vyparenú vodu od zvyšku odpadu po prvotnej sedimentácii. Tento proces vyčistí vodu pre zavlažovanie terénu alebo úžitkové umývanie odstránením patogénov zatiaľ čo kvapalina je premenená na paru. Perličky pokryté nanomateriálom vedú k vzniku čistých kvapiek vody na druhej strane.

Systém Archimedovej skrutky potom kopne do zariadenia, aby odoslal zvyšky do druhej komory, kde sa môžu spaľovať a premeniť sa tak na popol a teplo. Hoci sa detaily druhej časti procesu stále dokončujú, dizajnéri tvrdia, že sa malo vyrobiť dostatočné množstvo energie na napojenie celého chodu, s nejakým prebytkom na dobíjanie malých zriadení ako sú napríklad mobilné telefóny.

Zvyšný popol môže byť použitý ako hnojivo, zatiaľ čo uzatvorený príklop a špeciálny rotačný mechanizmus (ktorý nahrádza spláchnutie) zabránia šíreniu nežiaducich pachov.

Tento posledný bod je dôležitý – špinavý stav mnohých toaliet v rozvojových krajinách môže viesť k tomu, že ľudia sa radšej rozhodnú pre matku prírodu, čo so sebou prináša vlastný súbor hygieny a bezpečnostných otázok.

Tvorcovia záchodov plánujú ich distribúciu prostredníctvom nájomného systému, čo by mohlo priniesť ešte väčšie zníženie nákladov pre užívateľov. Pre prvý skúšobný test prevádzky bola ako potenciálna lokalita vybraná Ghana.

Nano Membrane Toilet je vyvíjaný výskumníkmi na Cranfield University a nedávno sa stal finalistom v Cleantech Innovate showcase.
„Sme potešení, že vidíme ako toto inovatívne riešenie získava národne uznanie vďaka Cleatech Innovate,“ povedal jeden z tímu, Elise Cartmell. „Nanomembránová toaleta má potenciál zmeniť milióny životov poskytnutím prístupu k bezpečnej a cenovo dostupnej hygiene.“

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť