Jack Rozparovač je jedným z najznámejších sériových vrahov v histórii, ktorý koncom 19. storočia terorizoval ulice londýnskeho East Endu. Prípad vraha neustále púta ľudský záujem a jeho postava sa stala predlohou mnohých knižných či filmových diel. Meno tohto vraha sa navyše stalo synonymom pre sériových vrahov vo všeobecnosti a prípady londýnskeho rozparovača natrvalo zasiahli aj oblasť kriminalistiky.
Spočiatku sa niektorí odborníci domnievali, že vrah mohol mať lekárske vzdelanie, vzhľadom na presnosť a zručnosť, s akou svoje vraždy vykonával. Iní sa zas domnievali, že mohol byť mäsiar alebo pracovník bitúnku a to vzhľadom na jeho znalosti anatómie. Vtedy títo kriminalisti ešte nevedeli, ako sa v jeho profesii mýlili, píše portál britishheritage.com.
Odkiaľ sa vzala prezývka Jack Rozparovač?
Predpokladá sa, že Jack Rozparovač zabil od augusta do novembra 1888 v londýnskej štvrti Whitechapel najmenej päť žien. Všetky obete boli prostitútky a ich vraždy sa vyznačovali brutálnym a rozsiahlym zmrzačením. Zvyčajne im podrezal hrdlá a potom pristúpil k vypitvaniu a zmrzačeniu ich tiel. Jeho útoky boli vykonávané v odľahlých častiach mesta, ako boli úzke uličky, čo sťažovalo polícii prácu pri získavaní potenciálnych svedectiev od ľudí. Jeho piatimi známymi obeťami boli Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes a Mary Jane Kelly.
Súčasťou prípadov vrážd žien boli i listy, ktoré údajný vrah zaslal polícii a médiám a obsahovali grafické a znepokojujúce podrobnosti o vraždách. Prezývka Jack Rozparovač pochádza z listu, ktorý bol odoslaný Centrálnej tlačovej agentúre v septembri 1888 a verilo sa, že list napísal vrah, pretože bol podpísaný prezývkou Jack Rozparovač. Toto meno sa rýchlo stalo synonymom pre vraždy, no ani dnes nie je jasné, či tieto listy skutočne napísal vrah alebo boli iba dielom podvodníka, ktorý stál o pozornosť verejnosti.
Identita vraha bola po rokoch odhalená!
V priebehu rokov sa v prípade Jacka Rozparovača objavilo nespočetné množstvo podozrivých. Medzi najznámejších patril Montague John Druitt, advokát a učiteľ, ktorý krátko po poslednej vražde spáchal samovraždu, ďalej tu bol Aaron Kosminski, poľský prisťahovalec, o ktorom bolo známe, že má násilnú povahu a pracoval ako holič a nakoniec Walter Sickert ako umelec, ktorý bol údajne fascinovaný vraždami.
Vďaka DNA sa dohady skončili a po rokoch sa podarilo určiť vraha na základe DNA pochádzajúcej zo šálu, ktorý bol nájdený pri tele obete Catherine Eddowes a obsahoval forenzné škvrny, vďaka ktorým identifikovali Aarona Kosminského, 23-ročného holiča z Poľska, ako vraha minimálne piatich obetí. Analýza tiež odhalila, že vrah mal hnedé oči a vlasy, čo Kosminskimu opisu zodpovedalo.
Prípad Jacka Rozparovača mal hlboký vplyv na Londýn v čase vrážd, ktoré vyvolali v meste všeobecný strach a paniku a viedli k výzvam na zvýšenie policajnej a sociálnej reformy. Prípad mal trvalý dopad aj na oblasť kriminalistiky, keďže išlo o jeden z prvých prípadov, v ktorom boli použité moderné forenzné techniky a metódy kriminálneho profilovania.