Jednohubky

Objavil Keplerov teleskop mimozemský život?

Keplerov teleskop lokalizuje exoplanéty (planéty, ktoré nie sú v našej slnečnej sústave), vďaka čomu vedci dokážu určiť ich obehový čas, veľkosť aj tvar.

Okolo hviezdy, KIC 8462852, ktorá je od nás vzdialená 1500 svetelných rokov, zachytil teleskop neznámy objekt. Zaujímavý je tým, že okolo hviezdy obieha v nepravidelných intervaloch. Aby sa nepochybovalo o Keplerovom „zraku“ vedci dodali, že túto anomáliu teleskop sleduje a zaznamenáva už štyri roky. „Nikdy sme nič podobné nevideli,“ povedala vedúca tímu Tabetha Boyajian z Yale Univerzity a dodala, „Bolo to veľmi zvláštne. Mysleli sme si, že by to mohol byť omyl, ale nebol.“

Výskumný tím sústreďoval svoju štúdiu na dve konkrétne a veľmi zaujímavé veci, ktoré sa so spomínanou hviezdou diali. Prvou bolo poklesnutie jasu hviezdy o 15%, a ďalším boli záblesky svetla odkrývajúce skupinu objektov. Pohybujúce sa objekty museli byť naozaj obrovské, aby spôsobili podobné poklesnutie jasu, aké pozorovali vedci. Vedci vylúčili možnosť, že by boli objekty súčasťou prachového prstenca, a nemohli byť ani vytvorené z kolízie s inou planétou. Jediným vysvetlením bolo, že objekty pochádzajú z komét. Blízka hviezda mohla narušiť trajektóriu blízkych komét. Tím však priznáva, že toto vysvetlenie nie je veľmi reálne, no napriek tomu jediné možné.

Mimozemštania?

Existuje však aj iná teória- že tieto objekty boli vyrobené. „Mimozemšťania by mali byť vždy tou poslednou hypotézou, na ktorú sa myslí, ale toto naozaj vyzeralo tak, ako by sme čakali, že by vzdialená civilizácia mohla vyzerať,“ objasnil Jason Wright z Penn State Univerzity.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť