modre oci
Nezaradené

Odklon dvoch riek drasticky zmenil život rybárskeho mesta. Vysychanie Aralského jazera je dlhodobý problém.

Jednoduché rozhodnutie dokáže zmeniť životy mnohých. Moynaq kedysi žil rybárstvom, no dnes je už takmer prázdnym mestom. Trápia ho choroby a nedostatok práce.

V bývalom prístave sa nenachádza už ani kvapka vody. Na severe autonómnej republiky Karakalpacko v Uzbekistane uviazli približne stovku kilometrov od mora zhrdzavené rybárske lode. Toto miesto zíva prázdnotou.

p04bqhcvimg: bbc.com / Pascal Mannaerts

Mestečko Moynaq bolo kedysi prosperujúcou rybárskou komunitou na pobreží Aralského jazera. Neskôr však okolitá voda vymizla a zanechala po sebe len pusté miesto ako na konci sveta.

p04bqh2bimg: bbc.com / Pascal Mannaerts

Aralské jazero tvorilo rozľahlú vodnú plochu, no v 60. rokoch Sovieti odklonili smer dvoch riek, ktoré mali napomôcť produkcii bavlny. Odvtedy množstvo vody klesá. Väčšinu morského života zabila zvýšená slanosť vody. Za 50 rokov jazero vyschlo natoľko, že dnes má už len 10% svojej pôvodnej rozlohy.

p04bqh45img: bbc.com / Pascal Mannaerts

Spočiatku rybári vodu nasledovali s vierou, že sa všetko opäť vráti do normálu. No rokmi sa ukázalo, že voda sa už nevráti. Väčšina obyvateľov odišla do Kazachstanu a Ruska za prácou. V súčasnej zemi sucha zostalo približne 18 000 obyvateľov. Jeden z tých čo odišli, len 24 ročný Mirbek vraví, že tu jednoducho niet čo robiť. Mnohí však ešte stále zostávajú a za ťažkú prácu dostávajú minimálny plat.

p04bqgr1img: bbc.com / Pascal Mannaerts

Nachádza sa tu mnoho pastierov dobytka, pracovníkov s bavlnou a starších ľudí, ktorí sa starajú o malé deti, pretože ich rodičia odišli za prácou.

p04bqhf7img: bbc.com / Pascal Mannaerts

Tí, ktorí zostali to vôbec nemajú jednoduché. Čelia totiž mnohým zdravotným problémom. Vzduch je ťažko znečisťovaný toxickými pesticídmi, využívanými vo výrobe bavlny. To môže neskôr vyústiť do rakoviny, porúch pri narodení či ochorení dýchacích ciest a imunity. Riziko rakoviny pažeráka je tu 25 krát vyššie ako je svetový priemer.

p04bqh8nimg: bbc.com / Pascal Mannaerts

Odklon riek ovlypvnil aj samotné počasie. Kým predtým voda regulovala teploty, dnes sú obyvatelia vystavení extrémnym teplám počas leta a naopak až mrazivým zimným obdobiam.

p04bqgn2img: bbc.com / Pascal Mannaerts

Aj keď sa život v Moynaqu drasticky zmenil, existuje nádej. Tá je v projekte obnovy severnej časti Aralského jazera. Na územi Kazachstanu sa dnes už v určitých oblastiach dajú chytať ryby. Iniciatíva tak môže pomocť aj Uzbekistanu.

p04bqhcbimg: bbc.com / Pascal Mannaerts

p04bqgv1img: bbc.com / Pascal Mannaerts

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť