modre oci
Nezaradené

Onedlho sa v Spojených štátoch objaví roj plný miliárd hlučných cikád

Miliardy cikád znepríjemnia život ľuďom na severovýchode Spojených štátov.

Pokojný nočný spánok zrejme prerušia mnohým Američanom hlučné cikády. Miliardy cikád v máji vylezú zo zeme, aby sa mohli páriť, vytvoriť nové potomstvo a nakoniec zomrieť. Tento cyklus sa u tohto druhu cikád opakuje každých 17 rokov, takže cikády, ktoré sa chystajú vyletieť zo zeme sú v nej už od roku 1999.

Niektoré druhy cikád „hrajú“ ich serenády každé leto, tento druh je však špeciálny. Pod zemou trávia neuveriteľných 17 rokov, čo je z nich robí pravdepodobne najdlhšie žijúci hmyz. Tento rok sa 17-ročné cikády objavia v okolí miest New York, Pensylvánia, Maryland, Virgínia, Západná Virgínia a Ohio. Ich počet bude taký veľký, že na jednom hektári ich bude okolo troch miliónov kusov. Tieto cikády sa objavujú vždy vtedy, keď sa teplota pôdy 20 centimetrov pod povrchom dostane nad 17 stupňov Celzia štyri noci po sebe.

Dokonca sú cikády, ktoré majú aj 13-ročný cyklus, tie žijú skôr v južných častiach Spojených štátov. Cikády to majú všetko dobre premyslené, práve to, že vychádzajú po 17 a 13 rokoch znamená, že nestretnú mnoho dravcov, pretože tí majú najčastejšie cyklus po 2, 4 alebo 6 rokoch.

.src

img: Stephen Drake/Flickr

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť