Nezaradené

Optická záhada. Akú farbu majú pilulky na obrázku?

Akú farbu majú tabletky na tejto fotke? Nie, nie je to jedno – bude to mať dosť zásadný vplyv na podobu budúceho sveta…

Asi každý z vás videl film Matrix a pamätá si na scénu, kedy je hlavnému hrdinovi Neovi ponúkaná červená a modrá pilulka. Vo filme sa tým ukazovalo, že hlavný hrdina žije len vo virtuálnom svete. Lenže podľa Facebooku to úplne reálne opisuje svet, v ktorom žijeme…

Michael Abrash, ktorý šéfuje vo Facebookom vlastnenej spoločnosti Oculus, mal prednedávnom prednášku o virtuálnej realite – práve tejto téme sa totiž „jeho“ spoločnosť venuje. Zaskočeným poslucháčom vysvetlil, že trilógia Matrix je vlastne najlepší ukážkou toho, ako by raz mala virtuálna realita fungovať!

Abrash na konferencii F8 v San Franciscu vyhlásil:

„Sci-fi romány mi dali základ myšlienok o virtuálnej realite, ale až vďaka Matrixu som v ňu naozaj uveril. Síce je založený na neexistujúcich technológiách, ale presvedčivo ukazuje, ako by mohla virtuálna realita vyzerať.“

Vedec si dokonca myslí, že už svet, v ktorom teraz reálne žijeme, je vlastne svojím spôsobom virtuálny – veľa vecí, o ktorých si myslíme, že sú reálne, sú len omyly a nedostatky našich mozgov. Aby to dokázal, použil Abrash niekoľko optických trikov založených na slávnych „šatách neidentifikovateľnej farby“, ktoré nedávno zaplnili sociálne siete.

Najlepšie sú tieto tabletky – podobné tým, ktoré Moerfeus ponúkol Neovi. Akú by si mal Neo vybrať? Abrash ukázal, že je to jedno, obe tabletky totiž majú úplne rovnakú farbu – sivú:

1037065_pilulka1_image_620

„Morfeus vo filme hovorí, že svet vnímame veľmi obmedzene, vždy len prostredníctvom našich zmyslov. A tie ukazujú vďaka svojej evolučne danej primitívnosti svet len vo veľmi obmedzenom spektre. Sme len interpretujúce stroje, nie objektívny pozorovatelia, “ opisuje Abrash.

.src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť