iafrica.com
Nezaradené

Reťazce H&M a Next priznali, že ich oblečenie šijú deti sýrskych utečencov, ktoré využívajú ako lacnú pracovnú silu

Módne reťazce pred pár dňami priznali, že v ich továrňach v Turecku pracujú deti sýrskych utečencov.

Podľa britského denníka The Independent je dosť možné, že tento problém sa rovnako vyskytuje aj v iných módnych reťazcoch. Turecko patrí spolu s Čínou, Kambodžou a Bangladéšom k jedným z najväčších výrobcov odevov predávaných na britskom trhu. Svoje fabriky tam majú aj značky ako Topshop, Burberry, Marks & Spencer či Asos.

Turecko prijalo od roku 2011 až 2,5 milióna utečencov. Centrum pre podnikanie a ľudské práva (The Business and Human Rights Resource Centre), ktoré monitoruje etiku v podnikoch, vyzvalo 28 výrobcov, aby preverili podmienky, v akých pracujú ich zamestnanci.

Státisíce sýrskych zamestnancov v Turecku pracujú za nízke mzdy (1300 tureckej líry → 400 eur mesačne). Deti často využívajú ako lacnú pracovnú silu na farmách a v továrňach, čím porušujú medzinárodné právo, ktoré zakazuje zamestnávať deti mladšie ako 12 rokov.

Phil Bloomer, výkonný riaditeľ BHRRC, skonštatoval, že reťazec H&M a Next si zaslúžia pochvalu za poctivosť a podnikanie krokov, ktoré vedú k náprave tejto situácie. Rodiny detí chcú finančne podporovať, čím im pomôžu vrátiť sa napr. do škôl.

zdroj: independent.co.uk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť