stary clovek
Jednohubky, Veda a technika

Osamelosť je pre naše zdravie nebezpečná

Osamelosť môže spôsobiť ochorenia…

Dlhodobá sociálna izolácia zvyšuje najmä u starších ľudí riziko predčasného úmrtia o 14%. Účinky osamelosti sú porovnateľné napríklad s vysokým krvným tlakom. Tím odborníkov z Chicaga vydal štúdiu, ktorá vysvetľuje, ako osamelosť spúšťa fyziologické reakcie, ktoré sa môžu v konečnom dôsledku stať príčinou ochorenia.

Vedci skúmali okrem človeka aj makaky, ktoré patria do skupiny vysoko sociálnych druhov. Ukázalo sa, že osamelosť vedie k zvýšenej miere stresu (podobne ako boj či útek), čo ovplyvňuje tvorbu bielych krviniek. Vedci pozorovali 140 starších ľudí. Sledovali u nich vzťah medzi negatívnymi pocitmi osamelosti a bielymi krvinkami, ktoré majú veľký vplyv na ochranu organizmu pred vírusmi a baktériami.

Osamelosť predovšetkým ovplyvňuje gény dlhodobo. Výsledky sú natoľko preukázateľné, že vedci mohli potvrdiť, že za špecifické zmeny v tele môže skutočne samota, nielen depresie, stres či nedostatok sociálnej podpory. Na skúmaných makakoch, patriacich k živočíšnym druhom, ktoré veľmi zle znášajú sociálnu izoláciu, si vedci potvrdili, že aj u primátov vzrastá hladina „zlých“ génov. Okrem nich stúpa aj hladina neurotransmiterov, najmä noradrenalínu, ktorého hladina sa zvyšuje v okamihu boja alebo úteku.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.