Jednohubky

Oxid uhličitý už nebude postrachom pre Zem, bude sa dať efektívne spracovať

Nájde oxid uhličitý, ktorý ničí našu Zem praktické využitie?

Oxid uhličitý je považovaný za hlavnú príčinu otepľovania. Izraelská firma tvrdí, že sa z neho bude dať vyrábať čistá energia. ,,Na veľkých znečisťovateľov nie je je Nutné používať len bič, ale aj cukor a vysvetliť im tak komerčnú využiteľnosť CO2,,“ povedal generálny riaditeľ firmy.

,,V rokoch 2008-2010 panovalo pre vyvinutie technológií na zachytenie CO2 veľké nadšenie, no s hospodárskou krízou ochladlo,“ povedala vedecká pracovníčka Mária Rennerova.

Izraelská firma je v pokročilom štádiu a dokončuje prototyp slnečnej elektrárne, ktorá by vyrábala syntetický plyn z CO2 zachyteného zo vzduchu. Ústav je obklopený slnečnými panelmi, ktoré budú privádzať zachytenú energiu do jedného panelu, ktorý umožňuje zahriate reaktora až na 1000 stupňov. Z CO2 sa bude získavať zmes oxidu uholnatého a vodíka. Takto získaný syntetický plyn sa bude dať využiť ako pohonná zmes. Jej výroba by sa dokonca obišla bez akéhokoľvek fosílneho paliva.

Takýto reaktor by mohli efektívne využiť najmä firmy, ktoré produkujú veľké množstvo tepla a oxidu uhličitého. Časť z tejto nepriamej produkcie by tak mohli premeniť v palivo. V Izraeli sa má začať s experimentálnym používaním reaktora budúci rok a s uvedením na trh počítajú v roku 2018. Ročný zisk sa odhaduje na 22,5 miliardy eur a pomoc pre Zem by mala byť nevyčísliteľná.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť