modre oci
Nezaradené

Pár faktov o Vianociach…

Ak si urobíte čas na výskum tejto otázky, zistíte, že Vianoce nemajú korene v pravom kresťanstve. Priznáva to mnoho biblických učencov z rôznych náboženských denominácií. Preto by vás nemalo prekvapiť, že v Anglicku vydal Cromwellov parlament v roku 1647 nariadenie, že Vianoce budú dňom pokánia, a neskôr ich v roku 1652 úplne zakázal. Medzi rokmi 1644 a 1656 sa parlament každý rok náročky schádzal 25. decembra. Podľa historičky Penne L. Restadovej „duchovní, ktorí kázali o Kristovom narodení, riskovali, že ich uväznia.
Správcovia farností, ktorí vyzdobili kostoly, mohli dostať pokutu. Podľa zákona boli obchody na Vianoce otvorené ako v hociktorý bežný pracovný deň.“ Prečo boli zavedené také prísne opatrenia? Puritánski reformátori zastávali názor, že cirkev by nemala vytvárať tradície, o ktorých Písma nehovoria. Aktívne kázali a rozširovali literatúru, ktorá odsudzovala vianočné sviatky.
Podobný postoj bol zjavný aj v Severnej Amerike. V rokoch 1659 až 1681 boli Vianoce zakázané v kolónii Massachusetts Bay.* Podľa ustanoveného zákona sa Vianoce nesmeli sláviť v žiadnej forme ani žiadnym spôsobom. Kto tento zákon porušil, musel zaplatiť pokutu. Nielen puritáni v Novom Anglicku boli proti sláveniu Vianoc, ale takisto aj niektoré skupiny v stredných kolóniách. Pensylvánski kvakeri boli v názore na tento sviatok rovnako neoblomní ako puritáni. Jeden zdroj hovorí, že „krátko po tom, čo Američania vyhrali boj za nezávislosť, Elizabeth Drinkerová, ktorá patrila medzi kvakerov, rozdelila Filadelfijčanov do troch skupín: kvakeri, ktorí ‚nepripisujú Vianociam väčší význam ako inému dňu‘, ľudia, ktorí oslavujú Vianoce ako náboženský sviatok, a ostatní, ktorí ‚ich trávia hlučnou zábavou a hýrením‘“.

Henry Ward Beecher, známy americký kazateľ, ktorý vyrastal v ortodoxnej kalvínskej domácnosti, do svojich tridsiatich rokov Vianoce viac-menej nepoznal. „Vianoce boli pre mňa neznámym dňom,“ napísal Beecher v roku 1874.
Ani raná baptistická a kongregacionalistická cirkev nenašla žiaden biblický podklad na slávenie Kristovho narodenia. Jeden prameň poznamenáva, že to tak bolo až do 25. decembra 1772, keď baptistická cirkev v Newporte [na Rhode Islande] slávila Vianoce po prvý raz. Bolo to približne 130 rokov po založení prvého baptistického zboru v Novom Anglicku.

Pôvod Vianoc

Dielo New Catholic Encyclopedia priznáva: „Dátum Kristovho narodenia nie je známy. Evanjeliá neuvádzajú ani deň, ani mesiac… Podľa hypotézy navrhnutej H. Usenerom… a prijímanej väčšinou učencov dneška bolo stanovené, že Kristus sa narodil v deň zimného slnovratu (25. decembra podľa juliánskeho kalendára, 6. januára podľa egyptského kalendára), pretože v tento deň, keď slnko začalo svoj návrat na severnú oblohu, pohanskí ctitelia Mitru oslavovali dies natalis Solis Invicti (deň narodenia Neporaziteľného Slnka). Dňa 25. decembra roku 274 Aurelianus vyhlásil boha Slnka za hlavného patróna ríše a na [pláni] Campus Martius mu zasvätil chrám. Vianoce vznikli v čase, keď bol kult Slnka v Ríme obzvlášť silný.“

M’Clintockova a Strongova Cyclopedia hovorí: „Slávenie Vianoc nie je božsky ustanovené ani nemá pôvod v Novom Zákone. Deň Kristovho narodenia sa nedá zistiť z Nového Zákona a vlastne ani zo žiadneho iného zdroja.“

  • Ročne len kvôli vianočným darčekovým baleniam vyprodukujeme 4 000 000 ton odpadu.
  •  7 percent prezlečených Mikulášov v amerických obchodných domoch má za sebou kriminálnu minulosť.
  • Britský parlament na podnet Olivera Cromwella vydal nariadenie o zákaze spievania vianočných kolied, ktoré trvalo od roku 1649 až po rok 1660.
  • Prvá poštová známka s motívom Vianoc je z roku 1937 a pochádza z Rakúska.
  • Prvá vianočná pohľadnica je z roku 1841 a pochádza zo Škótska.
  • Najpopulárnejšia vianočná pieseň je „White Christmas“ od Binga Crosbyho. Hneď po vydaní dosiahla nahrávka 50 miliónovú predajnosť a do dnešného dňa toto číslo vzrástlo niekoľkonásobne. V roku 1942 sa pieseň udržala na špičke hitparád po dobu rekordných 11 týždňov.
  • Priemerný vianočný stromček má na sebe 75 rôznych dekorácií.
  • V Belgicku dodnes funguje podivná, až trochu krutá tradícia – na Vianoce hádžu policajní príslušníci po okoloidúcich maloletých banány.
  • Najvyšší Vianočný stromček bol verejnosti predstavený už v roku 2007.  Nachádza sa v brazílskom Rio De Janeiro. 85-metrovú umelú konštrukciu postavenú na hladine miestnej lagúny zdobí približne 3,1 milióna svetiel.vianocny-stromcek-rio-nestandard2
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť