Nezaradené

Passage du Gois: Cesta, ktorá je prístupná len dvakrát za deň

Ak chcete prejsť cez túto cestu, musíte sledovať odlivy a prílivy. Inak vám môže ísť o život. V zátoke Bourgneuf vo Francúzsku sa nachádza doslova cesta pod vodou.

Spája ostrov Noirmoutier s pevninou okresu Vendée. Cesta sa stáva viditeľnou a prístupnou až pri odlive. Ten nastáva dvakrát za deň na jednu až dve hodiny. Po zvyšok dňa je cesta zatopená vodou, dosahujúcou výšku od jedného do štyroch metrov. Vtedy je celkom nepoužiteľná.

Podobné cesty existujú aj na iných miestach, no Passage du Gois je výnimočná svojou dĺžkou – má 4, 5 kilometra. V 18. storočí bola dokonca ešte dlhšia.

passage-du-gois-125img: flickr.com

Kedysi bolo jedinou možnosťou ako sa dostať na ostrov Noirmoutier nasadnúť na loď. Neskôr sa v zátoke v Bourgneuf postupnými náplavmi začala formovať akási cesta, ktorá umožňovala ľuďom a zvieratám brodiť sa cez vodu. V skutočnosti názov „Gois“ pochádza z francúzskeho slovesa „goiser“ čo v podstate znamená premočiť si topánky. Na mape sa priechod, spájajúci pevninu s ostrovom objavil v roku 1701.

passage-du-gois-172img: panoramio.com

passage-du-gois-1110img: flickr.com

Priechod sa považuje za veľmi nebezpečný. Aj keď je čas prílivu presne vyznačený na každej strane, voda prichádza v neuveriteľnej rýchlosti a každý rok zachytí množstvo návštevníkov. Pre tieto situácie sú určené vyvýšené záchranné veže, umiestnené pozdĺž celého Passage du Gois. Ohrození návštevníci tak môžu vyliezť na túto vežu, počkať na záchranu alebo na najbližší odliv.

passage-du-gois-95img: flickr.com

passage-du-gois-145img: flickr.com

passage-du-gois-214img: flickr.com

Počas nízkeho prílivu sa stovky turistov aj miestnych prechádzajú, bicyklujú alebo šoférujú. Priechod je atraktívny aj pre mnohých hľadačov mušlí. Na odkrytom piesku sa tieto drobnosti nachádzajú najmä v období jari.

passage-du-gois-16img: marcbourbonareophoto.wordpress.com

passage-du-gois-216img: panoramio.com

Od roku 1986 sa každý rok uskutočňujú netradičné preteky cez priechod, takzvané Foulées du Gois. V roku 1999 trasu využili aj cyklisti na Tour de France.

passage-du-gois-46img: flickr.com

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť