caj cierny zeleny a dalsi
Veda

Piješ čaj pravidelne? Vedci odhalili jeho nečakaný účinok na ľudské telo. O tomto by si mal vedieť!

Nie je žiadnym tajomstvom, že pravidelné pitie kávy v primeranom množstve má na zdravie človeka pozitívny vplyv. Ako je to však s čajom, ktorý je druhým najobľúbenejším nápojom na svete hneď po vode?

Vo vedeckom časopise The Lancet Regional Health bola nedávno publikovaná štúdia, ktorá sa bližšie pozrela na to, ako pravidelné pitie čaju vplýva na naše zdravie, konkrétne na biologické starnutie človeka.

Čo je to biologický vek?

Ak si o pojme biologický vek nepočul, poznáme ešte chronologický vek. Chronologický vek udáva, koľko máš rokov, zatiaľ čo biologický vek hovorí, ako staré je tvoje telo v skutočnosti, resp. ako je opotrebované vzhľadom na tvoj vek. Napríklad môžeš mať 30 rokov (chronologický vek), ale tvoje telo môže byť natoľko zničené, že vykazuje vek 40 rokov (biologický vek).

Sú konzumenti čaju biologicky mladší v porovnaní s nekonzumentmi?

Publikovaná štúdia, ktorú uskutočnili výskumníci zo Sichuanskej univerzity v Chengdu v Číne, sledovala takmer 6 000 Britov a viac než 7 900 Číňanov vo veku 30 až 79 rokov. Účastníci výskumu zdieľali s vedcami svoje návyky týkajúce sa konzumácie čaju (či už zeleného, čierneho a iných druhov) vrátane dennej spotreby.

Zdá sa, že pravidelné pitie čaju je výhodné. Konzumenti čaju totiž vykazovali pomalšie biologické starnutie, pričom optimálny účinok bol zaznamenaný pri pití približne troch šálok čaju denne (6–8 gramov čajových lístkov). Štandardný čajový sáčok má zvyčajne 2 gramy čajových lístkov, takže 6–8 gramov zodpovedá približne 3–4 šálkam čaju.

Zdroj: Vedelisteze.sk

„Pitie čaju v primeranom množstve (asi tri šálky denne) môže byť prospešné pre zdravie a potenciálne spomaľuje biologické starnutie.“

Čo stojí za týmito účinkami?

Podľa vedcov zohrávajú kľúčovú úlohu polyfenoly. Tieto látky pôsobia ako ochrana pre rastliny, chránia ich pred UV žiarením, chorobami a škodcami. Polyfenoly majú však pozitívne účinky aj na ľudí. Sú bioaktívnymi látkami v čaji, ktoré ovplyvňujú črevnú mikrobiotu, podporujú imunitu, metabolizmus a kognitívne funkcie. Okrem toho neutralizujú voľné radikály, čím pomáhajú chrániť bunky pred poškodením, predchádzajú zápalom, srdcovým ochoreniam a niektorým druhom rakoviny.

Rôzne druhy čajov majú aj špecifické benefity:

  • Zelený čaj: Obsahuje veľa antioxidantov, podporuje zdravie srdca a pomáha pri chudnutí.
  • Čierny čaj: Posilňuje srdce, znižuje riziko mŕtvice a hladinu zlého cholesterolu.
  • Biely čaj: Podporuje zdravie pokožky a má nízky obsah kofeínu.
  • Oolong čaj: Zlepšuje metabolizmus a napomáha pri manažmente hmotnosti.

Aký je rozdiel v biologickom veku?

Ak sa pýtaš, o koľko sú konzumenti čaju biologicky mladší v porovnaní s nekonzumentmi, rozdiel predstavoval približne 0,319 roka počas dvojročného sledovania. To znamená, že konzumenti čaju starli biologicky pomalšie, ale na presnejšie údaje za dlhšie obdobie by bolo potrebné dlhodobejšie sledovanie.

Okrem spomalenia biologického starnutia má pravidelné pitie čaju ďalšie zdravotné benefity, ako je zníženie rizika srdcových chorôb, podpora metabolizmu a posilnenie imunitného systému.

Treba však podotknúť, že štúdia je založená na pozorovaní, čo znamená, že nemožno jednoznačne preukázať príčinnú súvislosť medzi pitím čaju a spomalením starnutia. Štúdia nezohľadňovala veľkosť šálok čaju ani iné faktory, ako sú napríklad genetické predispozície a podobne. Hoci výsledky naznačujú pozitívne účinky, mali by byť interpretované s opatrnosťou.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.