modre oci
Jednohubky

Placebo efekt funguje nielen v medicíne

V medicíne funguje placebo efekt niekedy skutočne zázračne. Placebo však zaberá nielen pri liečení chorôb…

Placebo efekt má mnoho ďalších rovín a jeho vplyv sa dá sledovať v rade iných oblastí. Dokonca aj vo svete počítačových hier!Vplyv placeba v hrách je veľmi rozporuplný, tak ako vo všetkých oblastiach, kde funguje. Ten kladný spočíva vo fakte, že hráčom pomáha hru si lepšie užívať. Ukázalo sa totiž, že keď sa hráčom nahovorí, že hra, ktorú hrali, prešla updatom k lepšiemu, užívajú si ju výrazne viac. A to napriek tomu, že žiadnou zmenou neprešla.

Vedci nechali hráčov hrať počítačovú hru. Pri prvom hraní im povedali, že herná mapa je tvorená náhodne. Pri druhom pokuse hráčom nahovorili, že hra bola updatovaná a teraz mapu tvorí akási umelá inteligencia, ktorá ju upravuje podľa individuálnych schopností hráčov. V oboch prípadoch bola hra úplne rovnaká a mapa celkom náhodná. Hráči podali úplne odlišné recenzie na prakticky dve rovnaké hry. Väčšinou sa zhodovali na tom, že hra je teraz zábavnejšia a lepšia. Niektorí tvrdili, že je ľahšia, niektorí kritizovali, že je ťažšia. Ale zmenu pocítili skoro všetci.

Vedcov to nijak neprekvapilo, podobné výsledky očakávali. Ukazuje sa, že hráča možno veľmi ľahko ovplyvniť obyčajným marketingovým vyhlásením. Z tejto štúdie sa navyše firmy určite poučia a magické slovíčko „update“ bude využívané ešte viac

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť