modre oci
Nezaradené

Odpadové cunami alebo zákon karmy? Pláže Hong Kongu zaplavili tony odpadu

Pláže Hong Kongu trápi v súčasnosti množstvo odpadu. Odhaduje sa, že je 6 až 10 krát vyššie ako zvyčajne. Niektorí tento neporiadok dokonca nazývajú „odpadovou tsunami“. Nemilým faktom zostáva, že väčšinu tvorí plast, ktorý sa pomaly a ťažko rozkladá.

Hong-Kong-Plastic-Trashimg: inhabitat.com

Odpad povaľujúci sa na plážach Hong Kongu nie je žiadnou novinkou, no toto množstvo sa už vymyká normálu. Pláže Cheung Sha patriaca ostrovu Lantau a Stanley Beach na ostrove Hong Kong zaznamenali desiatky tisíc ton odpadu obmývajúcich brehy v oblastiach, kde sa často hrávajú deti. Oddelenie pre environmentálnu ochranu v Hong Kongu z toho viní júnové záplavy v Číne a monzúnové prúdy. Poslanec Paul Zimmernam tvrdí, že odpad pochádza nielen z legálnych, ale aj z ilegálnych skládok Hong Kongu a Číny.

Na pôvod odpadkov odkazujú najmä balenia a nálepky. Organizácia Sea Shepherd v Hong Kongu, ktorá má na starosti ochranu morí a oceánov, ako vinníka vidí skládku ostrova Wai Ling Ding. Riaditeľ organizácie Gary Strokes ju nazval ľadovcom odpadu, ktorý môže prúdiť do oceánu.

Hong-Kong-Plastic-Trash-Tsunamiimg: inhabitat.com

Správa z Oddelenia pre environmentálnu ochranu z roku 2015 vyhlásila, že odpad Hong Kongu v oceáne netvorí vážny problém. Iný projekt s názvom Coastal Watch však tvrdí, že ročne sa tu zhromaždí až do 15 000 ton odpadu. Jeden miestny tento problém opísal ako „ropnú škvrnu odpadu a plastu“.

Tento odpad na rozdiel od uvedenej správy problém už tvorí. Ohrozuje morský život, znečišťuje prostredie a nerozloží sa asi tak po dobu ďalších 1000 rokov, navyše, v oceánoch ročne skončí celkovo 8 miliónov ton plastu.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť