Nezaradené

Počítače ako ich nepoznáte

Počítače sú všade okolo nás. Stretávame sa s nimi takmer každú minútu, či už doma, v práci alebo v autobuse či inde. Dnes vám ich však predstavíme v štýle magazínu Vedeli ste, že…

1. Dvaja študenti z Nevadskej školy nainštalovali do počítačov profesorov vírus, zisťujúci používateľské mená a heslá. Vďaka týmto údajom predávali potom úpravu známok za cenu 300 dolárov. Počas štúdia si prišli na sumu 12 000 dolárov a nikto na nich neprišiel až kým sa pri odchode zo školy sami nepriznali. Boli zatknutý, no vzápätí prepustený na aukciu za… 12 500 dolárov. Takže vlastne boli ešte aj 500 dolárov v mínuse.

2. Len 8 % svetových financií je vo fyzickej podobe. Zvyšok (92 %) je vo virtuálnej podobe.

3. Istá spravodajská služba infikovala pomocou pamäťovej karty všetky počítače amerických bezpečnostných zložiek. Našťastie ich vírus nebol vyvinutý dostatočne a podarilo sa jej ukradnúť len 2 % dát, okrem toho irelevantných. Zodpovednú službu sa však nikdy nepodarilo vypátrať.

4. V roku 1978 zažalovalo nahrávacie štúdio Apple records firmu Apple Computers za porušovanie ochrannej známky. Štúdio vysúdilo 80 000 dolárov a podmienku nevstupovania firmy Apple Computers na trh hudobného priemyslu. Rok po vypršaní platnosti tejto podmienky v roku 2000 bola založená služba iTunes.

5. ClueBot je robot vyhľadávajúci vandalizmus na Wikipédii. Pracuje na 8 samostatných serveroch a vyhľadáva až 90 % celkového vandalizmu na tejto encyklopédii vo všetkých jej jazykových verziách.

6. V roku 1936 vyrábali Rusi počítač pracujúci na základe energie získavanej z vody.

7. Otec informatiky – Alan Turing (pomáhal prelomiť aj nemecké šifry za Druhej svetovej vojny) spáchal samovraždu po tom, čo bol donútený podstúpiť liečbu homosexuality hormónmi.

8. 95 % bankových systémov pracuje na dnes už zo strany výrobcu nepodporovanom systéme Windows XP.

9. V septembri roku 1956 uviedla firma IBM na trh prvý superpočítač s pevným diskom. Ten mal hmotnosť cez jednu tonu a dokázal uskladniť… 5 MB dát.

10. Pred 15 rokmi spôsobila NASA vďaka svojím počítačom tak obrovský výpadok, že jej počítače vypadli na 21 dní a počítače Pentagonu, ktoré boli na ňu napojené vypadli na 3 dni. Od tejto doby nie sú počítače Pentagonu napojené ani len na Biely dom.

11. Počítač so silou ľudského mozgu by dokázal uchovať 3584 terabajtov (3 758 096 384 MB) dát a vykonať 30 000 miliárd operácií za sekundu.

12. Spojené štáty mali ako svoje heslo pre odpálenie jadrových zbraní ,,00000000” po dobu 8 rokov. Na škándál sa prišlo v roku 2010. 

13. Existuje škandinávska spoločnosť zameraná na preklad psích myšlienok za pomoci EEG. V súčastnosti má dokonca k dispozícii prototyp zariadenia.

14. Prvým skutočným vírusom bol infikovaný počítač Harvardskej univerzity v roku 1946.

15. CAPTCHA (kód požadovaný pri registráciách) je skratka pre ,Kompletne automatizovaný test rozdielu medzi počítačom a človekom.

 

Počítačom môžete a nemusíte veriť. Faktom však je, že dnes už stroje ovládajú takmer všetko a život bez nich by bol pre nás už asi nepredstaviteľný. No a popravde, bez počítačov by ste nemali ani náš magazín.

Jozef Kotrý | Zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť