Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a platí to aj v prípade pitia vody. Hoci sa radí dodržiavať pitný režim, netreba to však preháňať. Na správne fungovanie ľudského tela je voda dôležitá, no príliš rýchle vypitie vody môže mať za následok vážne zdravotné problémy. K nadmernému vypitiu vody môže dôjsť pri intenzívnom tréningu či pri nadmernej hydratácii organizmu.
Intoxikácia je známa aj ako otrava vodou a ide o narušenie zdroja mozgových funkcií spôsobených pitím príliš veľkého množstva vody. Nadbytočná voda riedi sodík v krvi a spôsobuje pohyb tekutín vo vnútri buniek, čo spôsobuje ich napučiavanie, informuje portál medicalnewstoday.com.
Intoxikácia vodou môže ohroziť váš život
Rýchlou konzumáciou veľkého množstva vody sa zvyšuje množstvo vody v krvi, čo môže zriediť elektrolyty v krvi, najmä sodík. Ak jeho hladina klesne pod 135 milimólov na liter (mmol/l), možno hovoriť odborne o hyponatriémii. Úlohou sodíka je pomáhať udržiavať rovnováhu tekutín vo vnútri a mimo buniek, no keď jeho hladina klesne v dôsledku nadmernej spotreby vody, tekutiny sa pohybujú a putujú zvonku do vnútra buniek, čo spôsobuje ich opuch. Ak takýto stav nastane v prípade mozgových buniek, môže to dokonca ohroziť život. Zriedkavo, no môže sa stať, že intoxikácia vodou spôsobí opuch mozgu s následkom smrti.
Ku všeobecným príznakom intoxikácie vodou patria príznaky ako zmätenosť, dezorientácia, zvracanie či nevoľnosť. Ak však začnú opúchať bunky v mozgu v dôsledku konzumácie nadmerného množstva vody, zvýši sa tlak v lebke. Sem možno zahrnúť príznaky intoxikácie vodou ako bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie. Za závažné príznaky možno považovať svalovú slabosť, kŕče, ospalosť, zvýšený krvný tlak, sťažené dýchanie, dvojité videnie či neschopnosť identifikovať senzorické informácie.
Nahromadením tekutiny v mozgu vzniká edém mozgu, čo môže ovplyvniť mozgový kmeň a spôsobiť dysfunkciu centrálneho nervového systému. V tých najzávažnejších prípadoch môže intoxikácia vodou spôsobiť záchvaty, poškodenie mozgu, kómu a dokonca i smrť.
Prípady z praxe dokazujú, že treba byť pri pití vody opatrný
Intoxikácia vodou je pomerne zriedkavý jav, no existuje množstvo prípadov, kedy nadmerná konzumácia vody viedla k úmrtiu. Intoxikácia najčastejšie postihuje ľudí, ktorí sa zúčastňujú športových podujatí ako sú bežecké preteky, maratóny či iné vytrvalostné tréningy.
V roku 2002 sa realizoval Bostonský maratón, kde zo 488 bežcov malo 13% symptómy hyponatriémie a 0,6 % malo kritickú hyponatriémiu s hladinami sodíka nižšími ako 120 mmol/l. Prípady intoxikácie vodou pri týchto udalostiach viedli k smrti bežca, ktorý skolaboval po maratóne, keďže bol nesprávne rehydratovaný a hladina sodíka mu klesla pod 130 mmol/l. Pitvou sa zistilo, že bola u neho objavená voda na mozgu, známa ako hydrocefalus a prietrž v mozgovom kmeni, čo spôsobilo jeho smrť.
Ďalší prípad sa týka troch vojakov, ktorí zomreli v dôsledku intoxikácie vodou a následného mozgového edému. Úmrtia nastali v dôsledku vypitia viac ako 5 litrov vody za pár hodín.
Paradoxom a o to viac nebezpečnejšie je, že príznaky otravy vodou môžu byť nesprávne interpretované ako príznaky dehydratácie. Existujú prípady, kedy bola osobe nesprávne diagnostikovaná dehydratácia a úpal, čoho následkom zomrela, pretože sa usilovala o rehydratáciu.