planetslovakia.sk, lzkatarinka.sk
Nezaradené

Poďte s nami na výlet po Slovensku: Vychutnajte si jazdu lesnou železnicou či romantickú prechádzku popri ruinách kláštorného komplexu neďaleko Trnavy

Za výletmi nemusíte cestovať len do zahraničia. Slovensko ponúka veľa krás, ktoré sa oplatí vidieť.

Prvý diel bude venovaný dedinke pri Trnave, ktorá ponúka hneď niekoľko zaujímavostí.

1

Lesná železnica Katarínka

Lesná železnica Katarínka sa nachádza neďaleko obce Naháč v katastri obce Dechtice. Slovensko sa v minulosti pýšilo viacerými lesnými či inými priemyselnými železnicami, ktoré slúžili k nákladnej doprave. Železnicu začali stavať v roku 1898, jej trať merala až 70 km a spájala chemické továrne na Dobrej Vode a Horných Orešanoch. Rozprestiera sa v okolí ruiny františkánskeho kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej.

Foto: lzkatarinka.sk

Železnica mala dobrú výbavu. Mohla sa pochváliť 6 parnými lokomotívami, 5 dieselovými lokomotívami, 2 drezinami, 2 osobnými vozňami a 140 nákladnými vozňami. Pôvodné koľajnice, klince, časť podvalov a spojok tu našli stáli domov.

Železnica opäť chytá druhý dych vďaka dobrovoľníkom zo Združenia na záchranu lesných železníc Slovenska. Okrem obnovy ponúka aj nezabudnuteľnú jazdu motorovou lokomotívou, ktorú si však treba vopred rezervovať. Jazda historickým vláčikom predstavuje nevšedný zážitok pre každého.

Foto: planetslovakia.sk

2

Kostol a kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej

Kláštor sv. Kataríny patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste prastarej gotickej kaplnky ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch. Podľa legendy sa práve na tomto mieste zjavovala svätá Katarína mladému grófovi Jánovi Apponyimu.

Foto: planetslovakia.sk

Rozsiahly barokový kláštorný komplex patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy. Katarínka bola cieľom mnohých pútí. V 17. storočí bola niekoľkokrát poškodená počas povstaní či tureckých vpádov, no vždy bola opravená. V roku 1786 bol kláštor spolu so stovkami ďalších zrušený dekrétom cisára Jozefa II. Rehoľníci museli toto miesto opustiť, kláštor sa začal meniť na ruiny. Jeho história však zďaleka neskončila.

Foto: planetslovakia.sk

Každý návštevník, ktorý sa ocitne pri týchto ruinách je očarený nielen ich krásou, ale aj zvláštnou magickou energiou, ktorá je podčiarknutá tichom okolitej lesnej pustatiny. Veľmi pôsobivý je tiež pohľad na Záruby (767m) – najvyšší vrchol Malých Karpát, ktorý sa pri pohľade z Katarínky vypína na obzore v podobe troch vrcholov. Kláštor aj kostol sú súčasťou prírodnej rezervácie Katarína, ktorá spadá do CHKO Malé Karpaty.

Foto: planetslovakia.sk

Foto: planetslovakia.sk

Foto: planetslovakia.sk

Hypotetická rekonštrukcia pôvodného vzhľadu kláštora

Foto: katarinka.sk

zdroj: lzkatarinka.sk

zdroj: katarinka.sk

zdroj: planetslovakia.sk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť